زنان مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر در معرض آپنه انسدادی خوابنتایج یک تحقیق نشان می‌دهد: زنان مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر در مقایسه با جمعیت عمومی، بیشتر در معرض ابتلا به آپنه انسدادی خواب هستند و از این رو غربالگری زنان مبتلا به این بیماری برای آپنه انسدادی خواب، با توجه به عوارض خطرناک آن معقول است.

به گزارش ایسنا، هدی ایمانی ارانی، دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در پایان‌نامه خود که آن را با راهنمایی دکتر مهران رقاع انجام داده، به بررسی “ارتباط سندروم روده تحریک پذیر با آپنه انسدادی خواب ” پرداخت.

سندروم روده تحریک‌پذیر یکی از شایع‌ترین اختلالات عملکردی دستگاه گوارش است که با علائم درد یا احساس ناراحتی در شکم به همراه اختلال در دفع (تواتر دفع / قوام مدفوع) تظاهر پیدا می‌کند. اختلالات خواب یکی از شایع‌ترین علائم بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر است که در کاهش کیفیت زندگی این بیماران نقش مهمی دارد.

این تحقیق با هدف مطالعه بررسی ارتباط آپنه انسدادی خواب به عنوان یکی از اختلالات خواب با سندروم روده تحریک پذیر انجام گرفت.

در این مطالعه مورد-شاهدی، ۱۰۰ نفر بیمار مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر و ۱۱۶ نفر به عنوان گروه شاهد مورد بررسی قرارگرفتند. شرکت کنندگان در هر دو گروه در بازه سنی ۷۵-۱۸ سال بوده و از نظر سن، جنس، شاخص توده بدنی و اندازه دور گردن همسان سازی بین افراد گروه مورد و شاهد انجام شد.

نتایج این تحقیق نشان داد که در گروه مبتلایان تعداد افراد با ریسک بالای ابتلا به آپنه انسدادی خواب ۱۵ نفر و در گروه شاهد ۶ نفر است.

آزمون کای اسکویر نشان داد تفاوت بین دو گروه مذکور از نظر ریسک ابتلا به آپنه انسدادی خواب معنادار است. در گروه مورد ۱۴ نفر از زنان یعنی معادل ۱۸.۹ درصد و در گروه شاهد ۲ نفر از زنان یعنی معادل ۲.۳ درصد ریسک بالا در ابتلا به آپنه انسدادی خواب داشتند.

بر اساس آزمون دقیق فیشر در بین خانم‌ها میان سندروم روده تحریک پذیر و ریسک ابتلا به آپنه انسدادی خواب ارتباط معنادار وجود دارد و همچنین در گروه مبتلایان، ۱ نفر از ۲۶ مرد مبتلا ریسک بالا و ۲۵ نفر دیگر ریسک پایینی داشتند که به ترتیب معادل ۳.۸ و ۹۶.۲ درصد است. در جمعیت زنان مبتلا، از ۷۴ فرد مورد بررسی شده، ۱۴ نفر ریسک بالا و سایرین ریسک پایینی داشتند که به ترتیب معادل ۱۸.۹ و ۸۱.۱ درصد است. آزمون دقیق فیشر نشان داد زنان مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر در مقایسه با مردان مبتلا ریسک بالاتری در ابتلا به آپنه انسدادی خواب دارند.

نتایج این تحقیق نشان داد که زنان مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر در مقایسه با جمعیت عمومی، بیشتر در معرض ابتلا به آپنه انسدادی خواب هستند و از این رو غربالگری زنان مبتلا به این بیماری برای آپنه انسدادی خواب، با توجه به عوارض خطرناک آن معقول است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *