سیل عامل ۴۰ درصد از کل آسیب‌های ناشی از بلایا است/۳ راه عمده بهداشتی کردن آب در مناطق سیل زدهعضو هیأت مؤسس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شیوع بیماری‌های عفونی منتقله از آب و غذای آلوده را یکی از مشکلات عمده بهداشتی پس از وقوع سیل برشمرد.

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود مردانی با بیان این مطلب اظهار کرد: بلایای طبیعی یکی از عواملی است که همه روزه جوامع بشری را تهدید می‌کند و در برهه‌هایی از زمان موجب از هم گسیختگی وسیع اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی شده است.

وی افزود: سیل نسبت به سایر انواع بلایای طبیعی موجب بیشترین خسارت می‌شود. بر اساس آمار سیل باعث حدود ۴۰ درصد از کل آسیب‌های ناشی از بلایا می‌شود.

این استاد گروه عفونی دانشگاه متذکر شد: استفاده از آب و غذای آلوده یکی از مشکلات عمده بهداشتی و درمانی پس از سیل به شمار می‌آید که پس از وقوع حادثه به علت از هم گسیختگی زیرساخت‌های بهداشتی محل منجر به بیماری‌های عفونی منتقله توسط عوامل بیماری زایی مثل باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و… می‌شود.

مردانی از میان این بیماری‌ها بر اهمیت اسهال‌های حاد عفونی که توسط عوامل میکروبی و از راه دهانی منتقل می‌شود تاکید کرد و افزود: وبا عارضه دیگری است که بعد از وقوع سیل ممکن است در منطقۀ سیل زده شیوع پیدا کند که عمدتاً به دلیل استفاده از آب آلوده و عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بروز می‌کند.

وی نقش بیماری‌هایی که به دنبال استفاده از مواد غذایی مشکوک، موجب مسمومیت‌های غذایی و اسهال حاد عفونی می‌شوند را نیز حائز اهمیت دانست.

این استاد گروه عفونی دانشگاه برای پیشگیری از بیماری‌های منتقله از راه آب آلوده در مناطق سیل زده اظهار کرد: برای بهداشتی کردن آب ۳ راه وجود دارد: روش اول جوشاندن آب است که مطمئن‌ترین راه به شمار می‌رود. در این روش آب باید به مدت ۵-۳ دقیقه جوشاند و برای ایجاد طعم بهتر آن را بین دو ظرف تمیز مرتباً جابه جا کرد تا از طریق اکسیژن دهی طعم بد آب جوشیده از بین برود.

دکتر مردانی در ادامه گفت: روش دوم ضدعفونی کردن و تقطیر آب است که عملاً در مناطق سیل زده امکان آن فراهم نیست. بنابراین توصیه می‌شود اگر از بهداشتی بودن آب اطمینان ندارید، قبل از مصرف آن را پاکیزه و سترون کنید.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: سومین روش برای استفاده از آب سالم در مناطق سیل زده، استفاده از آب‌های بسته بندی شده (آب معدنی) است که عمدتاً به صورت امدادی در اختیار سیل زدگان قرار می‌گیرد.

مردانی گفت: به علت ریزش و از بین رفتن ساختمان‌ها در مناطق سیل زده، برخورد با حشرات موذی، مار و عقرب نیز از عوامل مهم بیماری زا در این مناطق است. توصیه می‌شود در صورت گزیدگی مار و عقرب از مکیدن محل گزش جداً خودداری کرده و با یک پارچه قسمت بالاتر گزیدگی را به طریقی بسته شود که منجر به قطع خون‌رسانی عضو مبتلا نشود.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی تاکید کرد: حتماً قبل از مراجعه به مراکز بهداشتی- درمانی مستقر در مناطق سیل زده، محل گزیدگی با آب و صابون شستشو شود و سپس برای ادامه درمان به پایگاه امداد مستقر در محل سیل زدگان مراجعه کنند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *