سیمای مرگ و میر درایران عوض شده است/”سکته” علت اصلی فوت در کشورمعاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این که سیمای مرگ و میر در ایران عوض شده است علت اصلی مرگ و میر درایران را سکته‌های قلبی ومغزی عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، رضا ملک زاده در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان که امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد اظهار کرد:‌ در 40 سال گذشته امید به زندگی از بدو تولددرایران بیشتر  از 23 سال افزایش و مرگ و میر در زنان ومردان  ، کودکان و بخصوص  در کودکان و مادران کاهش پیدا کرده است.

وی افزود:‌ ما امروز می‌توانیم بگوییم که حتی مرگ‌های زودرس نیز که در سال 1990 ، 82 درصد بود امروز به 57 درصد رسیده است که البته این عدد هنوز هم عدد بالایی است و امیدواریم دردهه آینده آن را به نصف برسانیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه سیمای مرگ و میر در ایران عوض شده و از بیماری‌های واگیر به سمت بیماریهای غیر واگیر رفته است  بزرگترین علت مرگ و میر در ایران را سکته‌های قلبی، مغزی، حوادث جاده‌ای وسرطان‌ها عنوان کرد و گفت: ما توانستیم درایران مطالعات بزرگی را در  این زمینه انجام دهیم. یکی از این مطالعات ، مطالعه ای است که دراستان گلستان انجام شده و در نوع خود بزرگترین مطالعه مبتنی بر جمعیت در آسیا ،خاورمیانه و شمال آفریقاست.

وی ادامه داد: طبق این مطالعه علت اصلی مرگ و میر و مرگ زودرس در ایران سکته‌های قلبی و مغزی است. ما توانستیم بیماری‌های واگیر  و بیماریهای عفونی را  با سرعت زیادی کاهش دهیم. و بیماری‌های عفونی که زمانی از مشکلات اساسی ما بود برطرف شده است. اما در حال حاضر مشکل اصلی ما بیماریهای قلبی و عروقی است که در این سالها افزایش یافته است.

ملک زاده دلیل اصلی بیماری‌های قلبی و عروقی را چاقی عنوان کرد و گفت: نزدیک به 70 درصد ایرانیان یا اضافه وزن دارند و یا چاقند. همچنین نزدیک به 50 درصد افرادی که سن بالای 55 سال دارند مبتلابه فشار و چربی خون هستند.

عدم تحرک بدنی در زندگی شهری و بعضی از عادات غذایی مثل استفاده از نمک که در ایران دو برابر آن چیزی است که باید باشد در این زمینه اثر گذار است.

وی گفت: در سالهای اخیر حوادث جاده‌ای به عنوان یک معضل بزرگ است که متاسفانه هنوزنتوانسته‌ایم آن را کنترل کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر برنامه تحول سلامت درایران شروع شده و هدف آن این ببوده که بتوانیم سلامت را با قیمت قابل قبولی برای همه فراهم کنیم.

ملک‌زاده افزود: ما شبکه‌ای با نزدیک به 60 دانشگاه و دانشکده پزشکی داریم و توانسته‌ایم نیروی انسانی مورد نیازمان در همه رشته‌ها را در کل کشور تامین کنیم. در ایران بیش از 736 مرکز تحقیقاتی و 42 پژوهشگاه و مجلات علمی گوناگون وجود دارد که موجب شده بتوانیم در این حوزه موقعیت خوبی را داشته باشیم.

وی یادآور شد: در منطقه حتی در مقایسه با ترکیه مقام اول را در حیطه تولیدات علمی داریم. همچنین در 20 کشور تولید کننده علم در ISI کشور پانزدهم هستیم. بین کشورهای اسلامی نیز با تولید 22.3 درصد از مقالات علمی در ISI اولین رتبه را داریم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: موسسه‌ای تاسیس شده که می‌توانیم در آن طرح‌های تحقیقاتی را از سوی همه محققان پزشکی بپذیریم و حمایت کنیم.

ملک‌زاده ایجاد آزمایشگاه‌های تحقیقاتی پیشرفته را یکی دیگر از دستاوردها عنوان کرد و گفت: در 10 قطب کشور 10 آزمایشگاه داریم و در پروژه‌های بسیار بزرگی نیز سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که یکی از این پروژه‌ها جمع‌آوری 25 سی سی خون، ادرار، مو و ناخن 230 هزار نفر در یک بیوبانک است.

وی ادامه داد: ما نظام ثبت بیماری‌ها را راه‌اندازی کرده‌ایم که می‌تواند برای آینده کار بسیار مهمی باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه در کشور در بخش سلامت بیش از 1000 کشور دانش‌بنیان وجود دارد اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم به تدریج علم را به فناوری و تکنولوژی تبدیل کنیم.  ما در تولید دارو نیز موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم و بیش از 340 قلم دارو را در داخل کشور تولید کرده‌ایم که 22 قلم از آن‌ها محصولات بیوتکنولوژیک هستند.

ملک‌زاده، سل تراپی و ژن تراپی را از موضوعات مهم درمان در آینده معرفی کرد و گفت: با استفاده از سل تراپی و ژن تراپی می‌توانیم برای درمان اکثر بیماری‌ها تحولی عظیم ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: در سال 2018 در جهان یک اتفاق مهم افتاد و آن این بود که برای اولین بار از ژن تراپی در حوزه سرطان‌ها و بیماری‌های ژنتیکی استفاده شد و امروز می‌توان با ژن تراپی بسیاری از بیماری‌ها را به طور کامل درمان کرد. فکر می‌کنیم این مسیری است که باید برای حرکت در آن آماده شویم.

وی افزود: در سال‌های اخیر 28 هزار مطالعه درخصوص ژن تراپی در دنیا انجام شده که نشان دهنده اهمیت ژن تراپی برای درمان بیماری‌هاست.

ملک‌زاده با بیان اینکه بیماری‌هایی همچون هموفیلی و یا تالاسمی با ژن تراپی قابلیت درمان دارند، بر ضرورت توجه موسسه رویان به این نوع درمان تاکید کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان با اشاره به اینکه در جهان ژن تراپی با سرعت بسیار بالایی رو به پیشرفت است گفت: اگر در این زمینه کند عمل کنیم در 4 یا 5 سال آینده باید بیماران کشور را برای این نوع درمان به خارج از کشور بفرستیم.این در حالیست که ژن تراپی نه فقط برای بیماران ژنتیکی بلکه برای بیماری‌های مزمن و سرطان‌ها نیز قابلیت بالایی دارد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *