ضرورت ایجاد شرکتهای تحقیقاتی و دارویی مرتبط با “زعفران”/فقط یک چهارم مراکز تحقیقاتی کشور فعالندقائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، گفت: باید به دنبال مراکز تحقیقاتی بود که پوشش بیشتری از اعضای هیات علمی طلب کنند و با توجه به قطب بودن تربت حیدریه درخصوص زعفران، باید شرکت‌های تحقیقاتی و دارویی با بهره‌گیری از این محصول استراتژیک راه‌اندازی شود.

به گزارش ایسنا، دکتر شاهین آخوندزاده در حاشیه شرکت در جلسه شورای پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه که با حضور رییس، معاونین آموزشی و پژوهشی و اعضای شورای پژوهشی علوم پزشکی تربت حیدریه برگزار شد، اظهار کرد: اگر پژوهش برای دانشگاه‌ها هیچ دستاوردی نداشته باشد، حداقل شادابی و سرزندگی را برای دانشجویان و اعضای هیات علمی به ارمغان می‌آورد و به اوقات فراغت دانشجویان جهت دهی مناسبی ارائه می‌دهد و از سوی دیگر خلا موجود بین دانشگاه و صنعت را مرتفع می‌کند.

وی با اشاره به رشد فوق‌العاده علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه نسبت به بقیه دانشگاه‌های تیپ ۳ و دانشگاه‌های منطقه سرآمد بوده، اما ادامه این رشد در گروی حمایت و جذب بیشتر اعضای هیات علمی است. 

وی از وجود ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در سراسر کشور خبر داد و تصریح کرد: ۶۰۰ مرکز تحقیقاتی در ایران فعالیت آنچنانی ندارند و غیر فعال هستند و فقط ۲۰۰ مرکز فعال در ایران داریم که از این تعداد ۵۰ مرکز فعالیت برون‌مرزی دارند و نیاز است اهتمام بیشتری در این زمینه از سوی این مراکز تحقیقاتی صورت گیرد.

آخوندزاده از جوان بودن اعضای هیات علمی این دانشگاه استقبال کرد و ادامه داد: باید به دنبال مراکز تحقیقاتی بود که پوشش بیشتری از اعضای هیات علمی طلب کنند و با توجه به قطب بودن تربت حیدریه درخصوص زعفران، باید شرکت‌های تحقیقاتی و دارویی با بهره گیری از این محصول استراتژیک راه‌اندازی شود.

همچنین دکتر قنبری زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه نیز ضمن اشاره به اینکه تربت حیدریه قطب اصلی تجاری زعفران است، بیان کرد: ما در دانشگاه بر روی موضوعات خاصی تمرکز کرده‌ایم که علوم اعصاب، علوم و فنون نوین، بیوتکنولوژی و زعفران از مهمترین این موضوعات هستند که کار تحقیقاتی بسیار زیادی را می‌طلبند.

بر اساس اعلام وبدا، دکتر حسن اژدری زرمهری، معاون آموزشی پژوهشی دانشگاه نیز از رشد ۱۰۰ درصدی مقالات در پایگاه‌های اسکوپوس، pub med و ISI خبر داد و افزود: سرعت رشد علمی دانشگاه در مقایسه با منطقه بسیار بالا بوده است. در همین راستا شاخص H-index دانشگاه که در سال ۲۰۱۷ عدد ۷ بوده است در سال ۲۰۱۸ به ۱۴ رسیده است که این مهم، با همت مجموعه پرتلاش و همدل دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه صورت گرفته است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *