ضرورت بودجه بندی مراکز علمی کشور با تکیه به رویکرد آینده محورییک پژوهشگر نمونه کشوری با تاکید بر اینکه بودجه‌بندی مراکز دانشگاهی در حوزه پژوهش باید با تکیه با رویکرد آینده‌محوری صورت گیرد، گفت: با توجه به این‌که پژوهش‌های دانشگاهی جزء پژوهش‌های بلندمدت به‌حساب می‌آید، لازم است بودجه‌ بندی این مراکز با این نگاه تدوین شود تا بتوانیم در آینده پاسخگوی نیاز کشور باشیم.

پروفسور گئورگ قره‌پتیان در گفت‌وگو با ایسنا، به مهمترین دغدغه‌پژوهشگران در ایران اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اغلب پژوهشگران علاقمند هستند بیشتر فعالیت‌های پژوهشی کاربردی انجام دهند که مورد نیاز صنعت و جامعه باشد. در نتیجه لازم است این نوع فعالیت‌های پژوهشی از لحاظ بودجه‌های صنعتی مورد توجه و حمایت قرار بگیرد. بنابراین دغدغه‌ ابتدایی ما تامین این بودجه است چرا که از طریق آن می‌توانیم از سایر محققین نظیر دانشجویان دوره‌های مختلف کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری که بیشتر بر روی پروژه‌های کاربردی فعالیت می‌کنند، حمایت کنیم.  

وی در ادامه با تاکید بر این‌که در حال حاضر ارتباط بین دانشگاه‌ها و صنایع شکل گرفته است، تصریح کرد: اگر چه این ارتباط شکل گرفته اما هنوز در حالت بلوغ قرار دارد و با وضعیت ایده ال فاصله زیادی داریم و باید این ارتباط به شکل غیر موردی گسترش یابد چرا که متاسفانه در حال‌حاضر ارتباط بین صنایع و دانشگاه‌ها به شکل ساختار سازمان یافته‌ای که محقق بر اساس آن با خیال راحت موضوعاتی را انتخاب و بر روی آن متمرکز شود، نیست.

این پژوهشگر برگزیده‌ کشوری در سال ۹۷ تاکید کرد: خوشبختانه فعالیتی که بنده در عرصه‌ پژوهش‌ها انجام دادم، همواره بر اساس نیاز کشوری صورت گرفته است. بر این اساس معتقدم خود محققان در نیاز محور شدن پژوهش‌ها موثر هستند. در مرحله‌ی بعد نیز صنایع با استقبال از طرح های پژوهشی کاربردی از پژوهشگرانی که این نوع طرح ها را ارائه می‌دهند،  استفاده کنند.

این استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر در پایان خاطر نشان کرد:‌تحقیقاتی که پژوهشگران در دانشگاه‌ها انجام می‌دهند معمولا اثرات بلند مدتی دارد. درنتیجه در تخصیص بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها باید رویکرد آینده نگری مورد توجه قرار بگیرد چرا که  کاهش بودجه پژوهشی این مراکز اثرات آن در آینده برای جامعه زیان بار خواهد بود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *