ضرورت توجه به نیازهای کشور در اولویت پژوهشی دانشگاه‌هارئیس دانشگاه امیرکبیر بر ضرورت توجه به نیازهای کشور در اولویت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: اگر چه تولید مقاله در دانشگاه‌ها برای ارتقای سطح علمی کشور در سطح جهانی لازم است اما باید در کنار این فعالیت‌ها مسائل و نیازهای جامعه را به عنوان یک اولویت مورد توجه طرح‌های پژوهشی قرار بدهیم.

به گزارش ایسنا، دکتر سید احمد معتمدی عصر امروز (یکشنبه دوم دی ماه) در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه امیرکبیر که در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد با تاکید بر اینکه دانشگاه امیرکبیر از لحاظ علمی و پژوهشی دستاوردهای خوبی را کسب کرده است، گفت: اگرچه ما در عرصه‌های مختلف علمی و همچنین رتبه بندی‌های داخلی و خارجی موفقیت‌هایی را کسب کردیم اما این به معنای توقف در انجام فعالیت‌های علمی نیست و در واقع ما شرط لازم فعالیت‌های علمی را کسب کردیم اما این دستاوردها کافی نیست و باید تلاش ما بیش از پیش باشد.

وی رشد علمی و پژوهشی دانشگاه امیرکبیر در سال ۹۷ را قابل قبول و بهتر از سال‌های گذشته ارزیابی کرد و گفت: این موفقیت‌ها در عرصه‌های مختلف علمی صورت گرفته و اینطور نیست که ما فقط در عرصه تولید مقاله رشد کرده باشیم. اگرچه به اعتقاد من تولید مقاله امری بسیار ضروری در کشور محسوب می‌شود و اینطور نیست که ما بگوییم این اقدام چه کمکی به کشور می‌کند. باید بپذیریم تولید مقاله جایگاه علمی کشور در دنیا را افزایش می‌دهد اما باید تلاش کنیم در کنار آن تعداد ارجاعات به این مقاله‌ها نیز افزایش یابد. همچنان که دانشگاه امیر کبیر بیست و هشتمین دانشگاه دنیا از نظر تولیدات علمی و میزان ارجاعات است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر تاکید کرد: همانطور که شاخص رشد علمی این دانشگاه امسال در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است به مراتب آن تعداد قراردادهای پژوهشی رشد قابل توجهی داشته و ما سعی کردیم این رشد کمی و کیفی در همه حوزه‌ها اتفاق بیفتد و یقینا این اقدامات حاصل زحمات کل مجموعه دانشگاه اعم از اعضای هیات علمی، دانشجویان، پژوهشگران و … است و ما همواره خود را با پنج دانشگاه برتر صنعتی کشور مقایسه می‌کنیم و در اغلب رتبه بندی‌های داخلی همواره رتبه اول و گاها دوم را از آن خود می‌کنیم و دانشگاه‌های صنعتی نظیر خواجه نصیر، علم و صنعت، صنعتی اصفهان و امیرکبیر همواره جزء ۱۳ دانشگاه برتر کشور به حساب می‌آیند.

دکتر معتمدی یادآور شد: البته دانشگاه امیرکبیر توان رقابت با دانشگاه‌های جامع نظیر تهران را نیز دارد اما با توجه به اینکه این دانشگاه در رشته‌های صنعتی و مهندسی فعال است و همانند دانشگاه تهران به صورت جامع همه رشته‌های تحصیلی را ندارد طبیعتا امکان مقایسه کلی با این دانشگاه‌ها وجود ندارد. ضمن اینکه بر اساس رتبه بندی معتبر بین‌المللی که مورد تایید وزارت علوم نیز هست نظیر QStimes شانگهای و لایدن همواره رتبه‌های اول و در برخی نیز بعد از دانشگاه شریف رتبه دوم را کسب کردیم.

معتمدی در پایان خاطرنشان کرد: باید در کنار فعالیت‌های پژوهشی و علمی همواره در جهت ارتقای هر چه بیشتر و حرکت به سمت حل مشکلات جامعه گام برداشت چرا که ما همواره با وجود این موفقیت‌ها مشکلات جدی به خصوص در سال جاری و همچنین سال آینده نیز در پیش داریم که اغلب این مشکلات به حوزه مالی مربوط می‌شود اما باید بتوانیم با برنامه ریزی درست بر این مشکلات فائق آییم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *