ضرورت گسترش تحقیقات در زمینه پیشگیری ازاعتیاد/بررسی مداخلات درمانی وشناختی در کنگره دانش اعتیادمشاور ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در امور آموزش در دوازدهمین کنگره بین‌المللی”دانش اعتیاد”، گسترش فعالیت‌های تحقیقاتی و تخصصی در امر پیشگیری از اعتیاد، درمان و توانبخشی معتادان را خواستار شد.

به گزار ش ایسنا، دکتر محمد تقی جغتایی، رییس دوازدهمین کنگره بین‌المللی “دانش اعتیاد” در مراسم گشایش این همایش ملی و بین‌المللی اظهار کرد: معضل اعتیاد یک مشکل عمده در حوزه سلامت شناخته می‌شود و برای مقابله با این پدیده باید فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی در امر پیشگیری، درمان و توانبخشی گسترش یابد.

وی برگزاری کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد را فرصتی مناسب برای تبادل تجارب و یافته‌ها در حوزه‌های مختلف در ارتباط با دانش اعتیاد یاد کرد و ارائه رویکرد سازنده در امر سیاست‌گذاری، پیشگیری و درمان این پدیده اجتماعی را ضروری دانست.

دکتر جغتایی با اشاره به اینکه تمامی ابعاد دانش اعتیاد از جمله مداخلات درمانی و شناختی در این همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزود: عوارض شناختی اعتیاد و راه‌های بازتوانی شناختی آن از موضوعات مهم در کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد است.

 وی  در این کنگره بین‌المللی که 10 تن از محققان و متخصصان رشته‌های علمی مرتبط با دانش اعتیاد از کشورهای اروپایی، امریکا و  استرالیا نیز شرکت دارند. افزود: تلاش می‌شود بر اساس یافته‌های محققان، مکانیزم‌ها و روش‌های مناسب در امر پیشگیری از اعتیاد و نیز توانمندسازی معتادان تدوین شود و در سیاست گذاری‌ها مورد توجه قرار گیرد. 

دکتر حامد اختیاری، دبیر علمی این کنگره نیز در سخنانی پیشگیری از اعتیاد را یک امر حیاتی دانست و اتخاذ رویکردهای سازنده برای مقابله با پدیده شوم اعتیاد را خواستار شد.

وی گفت: در این کنگره اساتید، صاحبنظران، اندیشمندان، پژوهشگران و دست‌اندرکاران علمی، تحقیقاتی و تخصصی در سطوح ملی و بین‌المللی، نقطه نظرات و تجارب خود را در زمینه آخرین یافته‌های پژوهشی در حوزه اعتیاد از منظر علوم پایه، بالینی، اجتماعی، حقوق و اثرات و پیامدهای مصرف مواد اعتیادآور  به اشتراک می‌گذارند.

 در این مراسم  به دانشمندان و محققان جوان در حوزه‌های مختلف بواسطه انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و ارائه راهکارهای مفید در امر پیشگیری از اعتیاد و بازتوانی شناختی مبتلایان به این معضل اجتماعی، دیپلم افتخار و جوایزی نیز اهدا شد. 

این کنگره از سوی مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و شماری از مراکز پزشکی، تحقیقاتی و اجرایی برگزار شده است. 

بر اساس اعلام معاونت علمی، کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد به مدت سه روز و تا شانزدهم شهریور ماه جاری در مرکز همایش‌های بین المللی رازی تهران ادامه دارد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *