طرحی برای تولید گوشت که دولت بودجه‌ای به آن نداد/ امکان تشخیص رفلاکس معده با یک نرم‌افزار


رضا ملک زاده

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درباره سنتتیک بیولوژی گفت: سنتتیک بیولوژی کاربردی از علم مهندسی در بیولوژی است که ما می‌توانیم در آینده به وسیله آن علاوه بر ساخت موجود زنده، گوشت تولید کنیم. به سازمان برنامه و بودجه رفتیم و ساعت‌ها درباره اهمیت این موضوع صحبت کردیم ولی متاسفانه موفق نشدیم از دولت بودجه‌ای برای این طرح بگیریم.

به گزارش ایسنا، دکتر رضا ملک زاده در افتتاحیه اولین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان رشته‌ای که صبح امروز (چهارشنبه، ۱۶ بهمن) در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، درباره اهمیت هوش مصنوعی گفت: هوش مصنوعی یک‌ تکنولوژی‌است که می‌تواند تاثیر شگرفی در ابعاد مختلف زندگی ما داشته باشد. اگر هوش مصنوعی با سنسورهای دیجیتال مراقبت از سلامت ترکیب شود می‌تواند مراقبت‌های پزشکی را متحول کند.

وی افزود: حدود ۲۵، ۲۶ درصد ایرانی‌ها دچار ریفلاکس معده هستند. رفلاکس معده اصلا نیازی به معاینه برای تشخیص ندارد و با ۱۰ سوال می‌توان آن را تشخیص داد. می‌توان یک نرم‌افزار درست کرد که این ۱۰ سوال را از بیماران بپرسد و ابتلای آن‌ها را تشخیص دهد. حدود ۱۰درصد افرادی که رفلاکس دارند به اندوسکوپی نیازمندند. همین نرم افزار می‌تواند به افراد بگوید آیا نیاز به اندوسکوپی دارند یا خیر.

ادامه دارد…

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *