طرح پایش در دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شدطرح پایش (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای) دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز با حضور رئیس هیات موسس و هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، طرح پایش (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای) دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه ۶ آذر) با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، جمعی از مدیران، روسای استان‌ها، اساتید و پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در مراسم رونمایی این طرح، پایش را منشا تحول عظیم در نظام آموزش کشور دانست و گفت: شناسایی مسائل دارای اولویت نظام در حوزه‌های علم فناوری و ارائه سیاست‌ها برای هدفمند کردن آنها جز ضرورت‌ها در راستای حل مسائل کشور و مستلزم ایجاد یک بستر شبکه‌ای است.

رنجبر تصریح کرد: با وجود رشد چشم‌گیر در حوزه آموزش تحصیلات تکمیلی متاسفانه موسسات آموزش عالی در حوزه پژوهش دچار سردرگمی و عدم کارآیی مناسب هستند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در حوزه آموزش، راهبردها مشخص شده اما در حوزه پژوهش با وجود سرمایه‌های عظیم راهبرد مشخصی وجود ندارد.

رنجبر با بیان اینکه در چنین شرایطی امکان تولید دانش افزوده همگرا و ثروت ملی وجود ندارد، تشریح کرد: مدل دانشگاهی آموزش در چهار چوب یک برنامه و مجموعه از قوانین تدبیر شده که منظومه‌های مختلفی از جمله آموزش از راه دور ، نظری ، رایگان، حوزوی وغیره را در بر می‌گیرد که هریک توسط راهبردهای متقابلی بنا شده‌اند: این درحالی است که در مدل دانشگاهی پژوهش برنامه منسجمی وجود ندارد .

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد به عنوان بزرگترین دانشگاه کشور، ۱۴ هزار استاد یار و عضو هیئت علمی و نیز نیم میلیون دانشجوی تحصلیلات تکمیلی داشته و گسترده‌ترین شبکه ملی به حساب می‌آید که میتواند به عنوان یک سازمان مشورتی و اتاق فکر نقش مناسبی در حل مشکلات کشور ایفا کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد هدف طرح پایش را هدفمند کردن موسسات آموزش عالی در حل مسائل کشور عنوان کرد و گفت: در این طرح از تمام ظرفیت اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی که سالانه پژوهش‌های خود را در قالب صد هزار پایان‌نامه ارائه میدهند استفاده می‌شود .

رنجبر تاکید کرد: این طرح به همت دکتر طهرانچی از دانشگاه شهید بهشتی آغاز شده ، در مرکز تحقیقات استرتژیک از سوی دکتر ولایتی به بحث گذاشته شده و چندین هزار ساعت بر روی آن کار شده است.

وی اظهار کرد: در این طرح چهل موضوع اصلی کشور تعیین و در قالب ۹ موضوع علمی ، پنج هزارو سیصد الی پنج هزارو چهارصد برنامه پژوهشی ارائه شده که در قالب کتابچه‌ها و بر اساس نظام موضوعاتی همچون اعتیاد، محیط زیست، ایدز و غیره بررسی می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در پایان این طرح را تدوین هدفمند موضوعات و چالش‌ها به موضوعاتی که بتواند به عنوان موضوعات پایان نامه ارائه شود تعریف کرد و افزود: این موضوعات بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام اسناد عالی وزات علوم و در راستای هدفمند کردن پژوهش در نظام آموزش عالی کشور خواهد بود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *