فارغ التحصیلی اولین دانشجوی خارجی دکترا/ علاقه دانشجویان ایرانی برای خروج از کشوررئیس پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران از دانش‌آموختگی اولین دانشجوی خارجی پردیس های بین الملل دانشگاه تهران خبر داد و در عین حال به انتقاد تلویحی از وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی پرداخت.

به گزارش ایسنا، زهرا امام جمعه دراین باره اظهار کرد: ۱۳ تیرماه مراسم دانش آموختگی اولین دانشجوی خارجی مقطع دکتری در پردیس های  بین الملل ارس دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

وی افزود: “لحاظ مبارک” از کشور عراق، اولین دانش آموخته خارجی پردیس بین‌الملل ارس دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات انگلیسی است که از رساله دکتری خود با عنوان: “حمایت، مهارت‌های تفکر انتقادی و استفاده از راهبردهای یادگیری (مورد مطالعه: دانشجویان زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی سطح ماقبل پیشرفته عراق) ” تحت راهنمایی دکتر عباسعلی رضایی و مشاوره دکتر علی اکبر خمیجانی فراهانی  دفاع خواهد کرد.

رئیس پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران یادآور شد: درمراسم دانش آموختگی اولین دانشجوی خارجی که روز چهارشنبه ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۷در سالن همایش‌های دانشکده زبان‌هاو ادبیات خارجی دانشگاه تهران برگزار می‌شود، تعدادی از مسئولین پردیس و جمعی از استادان و دانشجویان حضورخواهند داشت.

کشورهای هدف برای جذب دانشجوی خارجی کدامند؟
وی با بیان اینکه حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ایران باعث توسعه تعاملات بین‌المللی دانشگاه ها می شود، عنوان کرد: در برنامه‌ریزی‌های وزارت علوم، کشورهای هدف برای جذب دانشجو، کشورهایی هستند که همسویی فرهنگی بیشتری با کشور ما دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: هم‌اکنون حدود ۲۰۰ دانشجوی فعال در پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران  مشغول به تحصیل هستند و بیش از ۱۰۰۰ دانشجو نیز دانش آموخته شده اند که امیدواریم در آینده با چشم‌اندازی که برای این پردیس ترسیم شده، این مسیر با سمت و سوی بهتری ادامه داشته باشد.

علاقه دانشجویان ایرانی برای خروج از کشور

وی همچنین با بیان اینکه پردیس ارس یکی از پردیس های بین المللی دانشگاه تهران به شمار می آید، یادآور شد: دو هدف دراینجا دنبال می شود یکی پذیرش دانشجویان خارجی و دیگری بسترسازی برای ادامه تحصیل متقاضیان ورود به دانشگاه ها که قصد عزیمت به خارج از کشور را دارند. در حال حاضر  علاقه خروج از ایران  بیشتر در دوره‌های تحصیلات تکمیلی است  که با توجه به وضعیت جمعیت جوان، این اتفاق به نفع کشور  نخواهد بود.

امام جمعه افزود: مهمترین هدف دانشگاه تهران، ارتقای جایگاه بین المللی آن است که درهمین راستا پردیس ارس در تلاش است تا از طریق گسترش همکاری های آموزشی بین المللی، تقویت فعالیت های پژوهشی و فناوری درسطح بین المللی و بهینه سازی زیرساخت ها و فرآیندهای همکاری بین المللی به این مهم دست یابد که البته تحقق این مهم با همکاری همه بخش های دانشگاه امکانپذیر خواهد بود.

بر اساس اعلام روابط عمومی پردیس بین‌الملل ارس دانشگاه تهران،   وی در پایان اضافه کرد: پردیس ارس یک پردیس منطقه‌ای است که با اهداف خاص و پس از بررسی نیازهای منطقه و با توجه به مطالباتی که از سوی مقامات و مسئولان منطقه‌ای صورت گرفت، برای پاسخگویی به نیازها و ضرورت‌های منطقه و کشورهای همسایه توسط دانشگاه تهران در سال ۹۰ ایجاد شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *