فضای مناسب برای ادامه تحصیل؛ اصلی‌ترین عامل مهاجرت دانش‌آموختگان ایرانیدر کمیسیون علمی و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بررسی علل مهاجرت دانش‌آموختگان ایرانی، فضای مناسب برای ادامه تحصیل بعنوان اصلی‌ترین عامل مهاجرت دانش‌آموختگان مطرح شد.

به گزارش ایسنا، در جلسه اخیر کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی که به ادامه بررسی موضوع مهاجرت تحصیلی ایرانیان اختصاص داشت، گزارش تهیه شده در این زمینه توسط دکتر بهرام صلواتی عضو پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ارائه شد.

دراین گزارش که از طریق یک تحقیق پیمایشی و به واسطه پرسشنامه تخصصی از 245 نفر نمونه به دست آمده است؛ حدود 40 درصد انگیزه مهاجرت خود به خارج از کشور را میل به داشتن مدرک تحصیلی و سابقه کاری در خارج از کشور و حدود 31/5 درصد انگیزه خود را میل به تجربه زندگی در خارج از ایران عنوان کرده‌اند.

جاذبه و دافعه فضای آموزشی و پژوهشی، کیفیت دوره‌های آموزشی و پژوهشی، بورسیه و کمک هزینه‌های آموزشی و پژوهشی، وضعیت و جایگاه شغلی و تحصیلی، پیوندهای عاطفی و خانوادگی ایرانیان خارج از کشور و میل و انگیزه به انتقال دانش و تجربه به داخل از جمله مواردی است که در گزارش ارائه شده مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش ضمن تاکید بر این موضوع که نیمی از مهاجران ایرانی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و میل به داشتن تجربه تحصیلی و شغلی در خارج از کشور از مهمترین انگیزه‌های مهاجرت دانشجویان است، وجود فرصت‌های استخدامی و تحصیلی در خارج از کشور از جمله مهمترین عوامل افزایش مهاجرت متخصصان عنوان شد.

فقدان برنامه‌های حمایتی جامع و ضعف اطلاع‌رسانی، مشکلات اجرایی، نبود تسهیلات کافی و قابلیت همکاری از راه دور از مسائل دیگری بود که در این گزارش مورد تأکید قرار گرفت.

بر اساس اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای  خود پرداختند که اهم آن شامل “مدیریت نیروی انسانی ماهر و متخصص در ایران”، “مدیریت مستمر و برنامه محورانه برای جذب متخصصان در کشور”، “به‌کارگیری نیروی انسانی ماهر و آماده به کار در کشور”، “تأمین اعتبار جهت رقابت علمی بین‌المللی و ارائه تسهیلات جذب نخبگان”، “توجه به مسائل و معضلات فرهنگی مهاجرت تحصیلی”، “تأمین زیرساخت‌ها و اولویت‌های حمایتی”، “مدل‌سازی روند مهاجرت‌پذیری و مهاجرت فرستی ایران” و “تحلیل عمیق‌تر از امواج مهاجرت در سطح بین‌الملل” است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *