فعالیت بیش از ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی پژوهش و سلامت در کشورایسنا/مرکزی رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از فعالیت بیش از ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور، در عرصه پژوهش و سلامت خبر داد.

پیام کبیری صبح امروز دوشنبه در آئین معرفی و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی اراک، تربیت دانشجویان و انجام تحقیقات پژوهشی به منظور حل مشکلات جامعه و بهبود شرایط زندگی مردم را از اهداف اصلی دانشگاه های علوم پزشکی مطرح جهان عنوان کرد و افزود: اکنون بیش از ۷۰ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در کشور وجود دارد و بیش از ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی در وزارت بهداشت، در عرصه پژوهش و سلامت فعالیت می کنند.

وی اظهار کرد: دانشگاه های علوم پزشکی کشور مثال بارز و واقعی ترکیب علم و عمل هستند، چرا که هم تربیت تئوری و عملی متخصصان علوم پزشکی و سلامت را بر عهده دارند و هم بکارگیرنده و بهره گیرنده متخصصان مربوطه برای ارائه خدمات نظام سلامت به مردم هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه های نسل اول یا آموزش محور، صرفا با آموزش و یاددهی علوم مربوطه سعی در تربیت سرمایه انسانی مورد نیاز کشور داشته اند، خاطرنشان کرد: دانشگاه های نسل دوم که از آنها به عنوان دانشگاه های پژوهش محور هم یاد می شود، با تحقیق و پژوهش دانش مورد نیاز جامعه را تأمین می کردند و دانشگاه های نسل سوم یا فناوری محور هم از طریق ارتباط با صنعت، در صدد هستند تا از طریق علم و کاربردی کردن آن سرمایه و ثروت بیافرینند.

کبیری با تاکید بر اینکه دانشگاه های علوم پزشکی باید با حاکمیت بالینی، خدمات بهداشتی و درمانی لازم را به عموم افراد جامعه ارائه دهند، گفت: در واقع آموزش علوم پزشکی، پژوهش در پزشکی و سلامت، نوآوری و طراحی و تولید فناوری پزشکی، کارآفرینی از طریق تربیت هدفمند نیروی انسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به عموم مردم، پنج وظیفه خطیر دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستند که باید نسبت به این وظایف توجه ویژه داشته باشند.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طرح های تحقیقاتی در علوم پزشکی به سه دسته تقسیم می شوند، بیان کرد: ارائه طرح های تحقیقاتی بنیادی و کاربردی که حاصل آنها مقاله است و همچنین تدوین طرح های فناوری که حاصل آنها ثبت پتنت، اختراع و محصول است، دو طرح اولیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستند و ارائه طرح های تحقیق در نظام سلامت که حاصل آن‌ ارتقای عملکرد نظام سلامت و بهبود سلامت مردم است، یکی دیگر از طرح هایی است که بر اساس رسالت اصلی دانشگاه های علوم پزشکیِ، این دانشگاه ها عهده دار آن هستند.

وی با بیان اینکه ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۶۲۱۸۲ مقاله و مستند علمی را در بانک اطلاعاتی Scopus منتشر کرده است، افزود: ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی رتبه ۱۶ جهانی و اول منطقه را در تولید علم و انتشار مقاله داشته است و همچنین در سال جاری میلادی نیز تاکنون رتبه ۱۵ جهان و اول منطقه را در تولید علم و انتشار مقاله داراست.

کبیری از روند مثبت رشد انتشار مقالات دانشگاه علوم پزشکی اراک در بانک اطلاعاتی Scopus خبر داد و اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی اراک تا این لحظه با دارا بودن ۱۷۱۷ مقاله و ۳۲ هزار و ۴۸۹ استناد، نمره ۵۸ را در رتبه بندی H-index از آن خود کرده است. همچنین براساس آخرین آمار، این دانشگاه ۲۵۳ عضو هیأت علمی دارد که از این تعداد ۸۹ نفر (۳۴ درصد) تاکنون هیچ مقاله ای ارائه نداده اند یا تنها یک مقاله منتشر کرده اند.

وی با اشاره به اینکه نسبت مقاله به هیأت علمی در سال ۲۰۱۸ و نسبت استناد به مقاله در همه سال‌ها برای این دانشگاه به ترتیب ۱.۲۳ و ۱۸.۹۵ بوده است، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی اراک تا این لحظه در حدود ۱۴ درصد از مقالات خود را از طریق همکاری های بین المللی منتشر کرده است و ۵ درصد نیز به مقالاتش، خود استنادی داشته است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *