قدرت علمی و جرأت علمی، لازمه نوآوری در تحقیقرئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه توسعه و پیشرفت حاصل تلاش همه جانبه صاحبان قلم است گفت: نوآوری علمی نیازمند قدرت علمی و جرأت علمی است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید داشتند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در نخستین همایش ملی “آسیب شناسی پایان نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی – اسلامی” که امروز (چهارشنبه ۸ اسفند) در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه توسعه و پیشرفت حاصل تلاش همه جانبه صاحبان قلم است گفت: از حدود یک سال پیش در هیأت رئیسه دانشگاه مشورت با صاحبان فن صورت گرفت و از حدود ۸ الی ۹ ماه پیش به این نتیجه رسیدیم که همایشی علمی در حوزه علوم انسانی و با نگاه انتقادی برگزار کنیم.

وی با تاکید بر آنکه مقابله با افراطی‌گری و اندیشه‌های متحجرانه نیازمند آن است که صاحبان قلم با اندیشه‌های نو و مبتکرانه وارد بحث شوند، تصریح کرد: امروز سیستم آموزشی به جای آنکه پرسش محور باشد پاسخ محور است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی سپس به سخن مقام معظم رهبری و دو مؤلفه ضروری از دید ایشان برای نوآوری در عرصه تحقیق اشاره کرد و گفت: نوآوری علمی که در فرهنگ اسلامی از آن تحت عنوان اجتهاد نیز یاد می‌شود نیازمند قدرت علمی و جرأت علمی است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید داشتند.

مختاری با بیان اینکه کسی که تنها از قدرت علمی برخوردار است کاروان علمی را جلو نمی‌برد، تاکید کرد: استاد و دانشجو باید از زنجیره جزئی نگری خلاص شود و کرسی‌های نظریه پردازی نیز به آسیب‌های پایان نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی و اسلامی بپردازد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: حاصل و نتایج این همایش به صورت ضابطه و قانون در می‌آید.

برآیند قدرت علمی و جرأت علمی تولید علم

دبیر کمیته علمی این همایش نیز ضمن تاکید بر دیدگاه انتقادی همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی – اسلامی، یاد آور شد: دو مؤلفه ضروری برای نوآوری در عرصه تحقیق تاکید مقام معظم رهبری قدرت علمی و جرأت علمی است.

حجت الله ابراهیمیان با اشاره به اینکه ترویج گفتمان قدرت علمی و جرأت علمی مورد تاکید رهبری و برآیند آن تولید علم است تشریح کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی به عنوان نهاد حاکمیت علمی و دانشگاهی و با تمرکز بر رشته‌های اسلامی انسانی بنا شده تا در سلسله همایش‌های سالانه و به ریاست جدید دانشگاه، گره‌ای از مشکلات کشور باز شود.

دبیر کمیته علمی همایش ملی آسیب شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی – اسلامی خاطر نشان کرد: در نگاه اول برگزاری این همایش وظیفه وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مرکز مدیریت حوزه علمیه قم یا دانشگاه‌های برجسته محسوب می‌شود اما شاهد هستیم که در نهایت دانشگاه مذاهب اسلامی وارد میدان شده است.

ابراهیمیان افزود: در مرحله اجرای این همایش از ISC مجوز لازم برای نمایش دادن مقالات را اخذ کردیم و مکاتبات لازم با بیش از ۳۰ دانشگاه انجام گرفت که البته با استقبال معنوی حوزه علمیه قم، دانشگاه تهران و کتابخانه ملی ایران نیز همراه شدیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات علمی مؤثر برای برگزاری همایش فوق تشریح کرد: خروجی این همایش تدوین کتابی با عنوان چکیده، مجموعه همایش و خلاصه ۱۰۰ مقاله پذیرفته شده، تدوین کتابی با عنوان برگزیده مقالات همایش از جمله مقالات سفارشی افراد صاحب نظر، تدوین ویژه نامه با عنوان گفتارهای علمی از شخصیت‌های برتر در خصوص آسیب شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها شامل ۲۵ مصاحبه با شخصیت‌های علمی پیش نشست‌های علمی در دانشگاه‌ها، بهره مندی از سخنان شخصیت‌های برتر کشور در روز همایش، برنامه ریزی برای برگزاری سه پنل، حضور اندیشمندان برتر به عنوان اعضای هیأت رئیسه پنل‌ها ترویج گفتمان رصد پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، تأسیس دبیرخانه دائمی مرتبط با موضوع همایش و تدوین کتابچه‌ای مستقل با عنوان نتیجه همایش جهت ارائه به مراجع تصمیم گیر است.

به گزارش ایسنا، در این همایش ۲۲ مقاله به عنوان مقالات برگزیده معرفی و از نویسندگان آنها تقدیر شد و این مقالات در سه پایگاه ISC سیویلیکا و نورمگز نمایه خواهد شد. اسامی نویسندگان تقدیر شده به شرح زیر است:

احد فرامرز قراملکی، سید حسن اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، رضا رجبعلی بگلو، محمد حسین گلکار، حمیدرضا صادقی، زینب برخورداری، سید محمدرضا حسینی، عابدین سیاحت اسفندیاری، محمد جعفر هرندی، مهدی رهبر، ابوالفضل خوش منش، سید مهدی موسوی داوودی، محمد جمالی، علی اصغر خندان، حبیب الله عظیمی، محمدکاظم سروری، نجمه نجم، ابراهیم دلایی میلان، محمد تقی دشتی، صفر بیگ زاده و حامد رستمی نجف آبادی.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *