لزوم توجه به چالش‌های اخلاقی ناشی از سوءاستفاده از علم و فناوریعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: درتمام ادیان توحیدی انسان بخشی از نظم فراکیهانی است، پس برنامه برای پیشرفت فناورانه باید هماهنگ با این نظم باشد، در این راستا عالمان تابع این ادیان باید چالش اخلاقی ناشی از سوء استفاده از علم و فناوری را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش ایسنا، مهدی گلشنی امروز(۱۹ مهر) در همایش سراسری “اخلاق در پژوهش” که به میزبانی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزارشد، اخلاق را فراموش شده محیط انسان‌ها دانست و گفت: آنچه به عنوان اخلاق در پژوهش مطرح می‌شود، بیشتر مربوط به حوزه پزشکی و ناهنجاری در مقالات است.

وی بابیان اینکه اخلاق از منظر عام دارای دو بُعد نظری وعملی است، عنوان کرد: در دوقرن گذشته پیشرفت‌های بسیاری در تکنولوژی داشته‌ایم که امکانات زیادی را برای بشر فراهم کرده، اما از سوی دیگر تلفاتی نیز در حوزه‌های مختلف همچون محیط زیست به دنبال داشته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکیدکرد: دانشمندان بزرگ علمی از اینکه علم به دست ثروتمندان و قدرتمندان بیفتد همواره احساس خطر کرده‌اند.

وی بابیان اینکه علم برای شناخت و حکمت بود، اما اکنون به ابزار قدرت و تسخیر طبیعت تبدیل شده، گفت: امروز شاهد تضعیف ارزش‌های اخلاقی هستیم.

گلشنی متذکرشد: در قرن بیستم و خصوصا در نیمه اول این قرن، بسیاری از بزرگان علم معتقد بودند که ارزش و حقایق از هم جدا هستند، اما این نکته مهم را فراموش کرده‌اند که در سطح انسانی ارزش‌های اخلاقی و حقایق به هم می‌رسند و باهم تلفیق می‌شوند.

وی باتاکید براینکه متاسفانه درمحیط‌های پژوهشی ما اخلاق از بین رفته، بیان کرد: درگذشته در نظر گرفتن ملاحظات دینی مورد توجه عالمان مومن هم در دنیای اسلام  و هم غرب بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه در محیط‌های علمی از نظر اخلاقی غفلت زیادی نسبت به محیط زیست شده، گفت: شکی نیست که که بحران‌های زیست محیطی و امکان دست کاری نامطلوب ژن‌ها تهدید برای وجود حیات انسانی محسوب می‌شود.

گلشنی در ادامه باتاکید براینکه تربیت دانش پژوهان باید همراه با آموزش‌های اخلاقی باشد، گفت: متاسفانه در حال حاضر دانشجویان ما فقط تعلیم می‌بینند و چندان روی تربیت کار نمی‌شود، بطوریکه رفتار دانشجو نسبت به استاد دور از ارزش‌های اخلاقی در اسلام است.

وی بابیان اینکه باید ارزش‌های اخلاقی به محیط مابرگردد، اعلام کرد: عالمان ضروریست که توجه کنند از هراقدامی که مضر حیات انسان و محیط زیست است، دوری کنند.
 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *