ماموریت‌ دانشگاه‌ها تنها تولید مقالات نیست/آمادگی دانشگاه برای توسعه حوزه زنجیره تامینرییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با انتقاد از برخی ادعاها در خصوص ماموریت دانشگاه‌ها در تولید مقالات، گفت: در سال‌های اخیر محور فعالیت‌های دانشگاه‌های نسل سوم دنیا در چرخه اقتصادی تعریف شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر سید احمد معتمدی در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت زنجیره تامین، آمادگی این دانشگاه برای توسعه این حوزه را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در هر حوزه‌ای باید اقدامات خوب و تجربیات موفق دیده شود، اظهار کرد: بر این اساس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سال‌های قبل در حوزه آموزش وارد شده بود، ولی فناوری در بالا رفتن بهره‌وری و تامین زنجیره بسیار موثر است؛ از این رو است که اگر 20 درصد تولید ناخالص ملی در این حوزه صرف شود و بتوانیم نیم درصد از این هزینه‌ها را کاهش دهیم، در سال رقم بالایی از صرفه‌جویی هزینه‌ها را خواهیم داشت.

معتمدی با اشاره به اثرات بهره‌برداری از فناوری‌هایی مانند IOT (اینترنت اشیا) و پردازش داده‌ها در این حوزه، خاطر نشان کرد: بهره‌برداری از فناوری در حوزه زنجیره تامین می‌تواند پای بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی را در این حوزه بازتر کند و بخشی از ماموریت‌های این زمینه می‌تواند از سوی بخش‌های علمی کشور اجرایی شود.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به بیان ماموریت‌های دانشگاه‌های نسل سوم پرداخت و یادآور شد: دانشگاه‌های نسل سوم در چرخه اقتصادی کشورها بسیار کلیدی‌تر است و این تصور که دانشگاه‌ها تنها ماموریت تولید مقالات را دارند، بسیار اشتباه است؛ چراکه مشاهده می‌کنیم در دنیا سال‌ها است که محور فعالیت‌های دانشگاه‌های نسل سوم موضوعات اقتصادی است.

وی با اشاره به اقدامات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه، افزود: این دانشگاه‌ از کلیه اقدامات که بتواند خدمات را به صنعت نزدیک کند، استقبال خواهد کرد و نمونه‌ آن هم موضوع تفاهم‌نامه‌ای است که میان دانشگاه و وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد می‌شود.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ابراز امیدواری کرد که این تفاهم‌نامه سرفصلی برای برداشتن گام‌های مهمتر در زنجیره تامین باشد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *