مطالعه مشترک دانشگاه علم و صنعت با آلمان



محققان دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری مرکز مطالعات نخستیان گوتینگن آلمان (DPZ) نشان دادند که چگونه ریتم های مغزی، اطلاعات بینایی از یک شیء را سازماندهی کرده و به ادراکی از آن شی تبدیل می‌کند.

به گزارش ایسنا، در این تحقیق که بر روی نژادی از میمون‌ها انجام شد، دکتر محمدرضا دلیری، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران و همکارانش دریافتند که ویژگی‌های مختلف از یک شیء خارجی (شامل رنگ، جهت حرکت و…) در فرکانس ‌های مختلف (شامل ۷۰-۴۰ هرتز و ۲۲۰-۱۸۰ هرتز) از فعالیت‌ نورون ‌های مغزی پردازش می شود.

این اطلاعات در بازه های زمانی خاص با طول ۲۰-۵ میلی ثانیه از نواحی پردازش کننده به تصمیم گیر مغز منتقل شده و درک واحدی از شیء دیده شده را فراهم می کند.

نتایج این تحقیق در یکی از معتبرترین مجلات این حوزه با عنوان «مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا» (PNAS) دارای ضریب تاثیر ۹.۵۸ و اندیکس اچ ۶۹۹ به چاپ رسید.

موضوع چاپ این مقاله در خبرگزاری های متعدد علمی دنیا از جمله روزنامه محلی شهر گوتینگن آلمان به زبانهای انگلیسی، آلمانی و اسپانیایی بازتاب داشته است که در صفحه خود مجله موجود است. موضوع این مقاله مربوط به پایان نامه دانشجوی دکترای دانشگاه علم و صنعت ایران، مهندس محمدباقر خامه چیان است.

طبق اعلام روابط عمومی این دانشگاه، دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۹۴ تفاهم نامه همکاری با مرکز مطالعات نخستیان گوتینگن آلمان امضا و تبادل کرد و پس از آن همکاری بین آزمایشگاه علوم و مهندسی اعصاب دانشگاه علم و صنعت ایران با مدیریت دکتر دلیری و آزمایشگاه علوم اعصاب شناختی مرکز مطالعات نخستیان گوتینگن آلمان با مدیریت پروفسور اشتفان ترووه در حال انجام است و تا کنون یک دانشجوی کارشناسی ارشد و چهار دانشجوی دکترا از طرف ایرانی و یک دانشجوی دکترا و دو محقق پسادکترا از طرف آلمانی در این همکاری فعالیت علمی داشته اند. این همکاری توسط موسسه لایپنیتز آلمان پشتیبانی می شود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *