نباید هفته پژوهش داشته باشیم/ باید یک سال را به پژوهش اختصاص دهیممعاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: اساساً ما نباید فقط هفته پژوهش داشته باشیم بلکه یک سال را باید به پژوهش اختصاص دهیم. درواقع وجود مرکز رشد در دانشگاه ضروری است تا شاهد رشد و خلاقیت‌ها باشیم.

به گزارش ایسنا، مهدی زندیه، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در نشست مطبوعاتی که پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه ۱۳ آذر) به‌منظور تبیین برنامه‌های هفته پژوهش استان در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، تصریح کرد: هفته پژوهش از هفته آینده با شعار «پژوهش هدفمند، فناوری ارزش‌آفرین در خدمت تولید ملی» آغاز می‌شود و برنامه‌های مختلفی ازجمله تقدیر از پژوهشگران برتر در این هفته برپا می‌شود.

وی افزود: طی مراسمی که ۱۹ آذرماه در دانشگاه برگزار می‌شود از ۱۴ پژوهشگر برتر و پنج دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقدیر می‌شود، همچنین پژوهشگرانی که سال گذشته به‌عنوان پژوهشگران برتر انتخاب شدند در سال جدید دیگر به‌عنوان پژوهشگر برتر برگزیده نمی‌شوند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) اظهار کرد: در این زمینه ۶۸ طرح دریافت شد و در کارگروه مورد داوری قرار گرفت و پس از ارزیابی به دلیل کمبود اعتبار فقط هفت طرح پذیرفته شد و در اولویت نیازهای استان قرار گرفت.

وی افزود: طرح‌های بعدی هم ازنظر علمی پذیرفته شد اما بودجه برای اجرا نداشتیم که جای تأسف دارد نمی‌توانیم از همه اعتبارات پژوهشی بهره‌مند شویم، طرح‌های پژوهشی برتر اغلب در حوزه تحریم و محیط‌زیست است درواقع می‌توان گفت همه طرح‌ها کاربردی است، طرح حامد مازندرانی زاده از طرح‌های برجسته کشوری است که با عنوان «جمع‌آوری پسماند در محصولات الکترونیک» به‌عنوان یک طرح ملی ارائه‌شده که جای افتخار دارد.

زندیه یادآور شد: علیرغم اینکه تابستان دانشگاه تعطیل است اما برای کار تحقیقاتی ۲۰ محور از میان ۱۰۰ محور استخراج شد و در دو گروه ۱۰ تایی «الف» و «ب» منتشر و به نهادها اعلام شد که مورد استقبال قرار گرفت.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: پس از بررسی وضعیت پژوهشی استان از اواخر مهرماه کارهای عملی آغاز شد و کارگروه شکل گرفت و شورای سیاست‌گذاری تشکیل و شرح وظایف هر ارگان مشخص شد و قرار شد دانشگاه پیام نور میزبان باشد.

وی تصریح کرد: در بخش پژوهش دانشگاه نسبت به سال‌های گذشته با رشد خوبی روبه‌رو بودیم به‌طوری‌که سرانه نگارش مقاله دانشگاه در سال ۹۲ تعداد ۱.۳۹ مقاله بود که سال قبل این تعداد به ۲.۰۲ مقاله رسید، تعداد مقالات علمی پژوهشی از ۳۴۶ مورد به ۶۱۹ مقاله در پایان سال ۹۶ رسیده است، آمار کتب چاپ‌شده از ۲۱ مورد و در پایان ۹۶ به ۵۴ مورد رسیده است، همچنین قراردادهای پژوهشی ۱۷۰ میلیون تومان در سال ۹۲ بود که در سال ۹۶ به یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان رسیده است.

زندیه خاطرنشان کرد: طرح‌های اساسی دانشگاه ما cds یعنی طرح‌های راهبردی فرا منطقه‌ای محسوب می‌شود اساتید ما در حوزه راه و شهرسازی در حال پژوهش در این حوزه هستند درواقع این طرح سطح بالاتری از برنامه‌های جامع شهری دارد که این کار در قزوین و هشتگرد تهیه‌شده است.

وی یادآور شد: دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین در ارائه مقالات IST (موسسه علمی جهان اسلام) در بین ۵۳ دانشگاه مؤثر جهان قرارگرفته و جزو یک درصد برتر محسوب می‌شود، همچنین از سال ۲۰۱۵ تا پایان ۲۰۱۷ دانشگاه امام دومین جامع کشور محسوب می‌شود.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) یادآور شد: طی چند سال گذشته پرفسور ” سعید عباس وندی ” جزو اساتید برجسته ریاضی دنیا است که بیشترین استناد به آثار وی در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته است، در کل کشور ۱۶ نفر انتخاب‌شده بودند که وی جزو یک درصد اساتید انتخاب‌شده در کل جهان بود و جزو مفاخر جهان هستند.

زندیه  با بیان اینکه قابلیت‌های استان در حوزه پژوهشی از سوی دستگاه‌ها دیده نمی‌شود، گفت: دو طرح برتر از گروه شیمی و گروه معدن تجاری‌سازی شده و به وزارتخانه معرفی‌شده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *