نبود رفتار فناورانه و مساله‌محوری در دانشگاه‌ها/لغو مجوز مراکز تحقیقاتی و مجلات علمی غیرفعالرئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان این‌که امروزه در دانشگاه‌های ما رفتار فناورانه و مساله محوری وجود ندارد، گفت: با این حال اقدامات خوبی در کشور انجام شده است؛ از جمله تولید ۲۲ داروی بایوتک در شرکت‌های دانش‌بنیان کشور که از این طریق ۴۹۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داریم، همچنین در حوزه مانیتورهای قلبی و نانوفایبرها نیز صادرکننده هستیم.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین وطن پور در همایش “آموزش پزشکی مبتنی بر دستاورد با تاکید بر اقتصاد دانش‌بنیان و فناوری” که امروز به همت معاونت آموزشی امور دستیاری و تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور اعضای هیأت علمی، دانشجویان دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد در تالار ابن سینای دانشکده پزشکی این دانشگاه برگزار شد، با ارائه گزارشی از وضعیت فناوری در حوزه سلامت کشور، اظهار کرد: جهان و در پی آن نظام‌های دانشگاهی همواره در حال تغییر بوده و بنابراین ما نیز باید در این مسیر همگام با سایرین جایگاه خود را ارتقا دهیم.

ضعف دانشگاه‌های کشور در پژوهش‌های مساله‌محور

وی با اشاره به ضعف دانشگاه‌های کشور در حوزه ارائه پژوهش‌های مساله محور، عنوان کرد: البته حرکت دانشگاه به این سمت آغاز شده و پروژه‌ها و پژوهش‌های سنگینی در دانشگاه‌ها ارائه و دنبال می‌شود. در همین راستا وضعیت پژوهشی ما در دنیا مطلوب است، به گونه‌ای که رتبه ما در دنیا ۱۷ و در منطقه برتر است.

لغو مجوز مراکز تحقیقاتی و مجلات علمی غیرفعال

وی با بیان اینکه امروز در وزارت بهداشت طرح “پژوهش در پژوهش” آغاز شده است، گفت: بر اساس این طرح کیفیت، استنادات، رابطه پژوهش با حل مسائل جامعه، آمار رد و جعلی بودن مقالات بررسی می‌شود. بر اساس این طرح مجوز بسیاری از مراکز تحقیقاتی و مجلات علمی غیرفعال در حال لغو شدن است.

دکتر وطن پور با اشاره به سوالی که امروزه در رابطه با پژوهش‌های دانشگاهی مطرح شده، عنوان کرد: باید میزان تأثیر مقالات و تولیدات علمی در تولید ثروت، حل مسائل و مشکلات جامعه، اشتغال‌زایی، بالندگی و غرور ملی و سایر مبحث ارزش‌آفرین بررسی و در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه باید امروزه علاوه بر آموزش و تولید علم در دانشگاه به تربیت دانشجوی کارآفرین توجه شود، گفت: فناوری یک رفتار است که باید برای پرورش و توسعه آن در دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی شود.

نبود رفتار فناورانه و مساله محوری در دانشگاه‌ها

به گفته وی امروزه در دانشگاه‌های ما رفتار فناورانه و مساله محوری وجود ندارد، تصریح کرد: با این حال اقدامات خوبی مانند تولید ربات جراح، استفاده از هوش مصنوعی در حوزه درمان و ابزار پزشکی، تعریف و راه‌اندازی مراکز پژوهشی مشترک بین دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت انجام شده است.

دکتر وطن‌پور با اشاره به وجود ۴۰۶۰ شرکت دانش‌بنیان در این حوزه، اظهار کرد: در این مراکز پژوهش‌ها تبدیل به ایده‌های عملیاتی شده و در همین راستا مراسم‌هایی با عنوان “ایده بازار” برای ایجاد رقابت در ارائه ایده، برگزار می‌شود.

تولید ۲۲ داروی بایوتک در شرکت‌های دانش‌بنیان

وی با اشاره به تولید ۲۲ داروی بایوتک در شرکت‌های دانش‌بنیان کشور، گفت: از این طریق ۴۹۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داریم. همچنین در حوزه مانیتورهای قلبی و نانوفایبرها صادرکننده هستیم و یکی از مشکلات تحریم برای ما مشکل انتقال ارز به داخل کشور است.

وجود ۵۲ شرکت دانش‌بنیان صادرکننده

وی با بیان اینکه در این حوزه همچنین ۵۲ شرکت دانش‌بنیان صادرکننده داریم، تصریح کرد: درحال حاضر ۲۰۰۰ محصول دانش‌بنیان وارد بازار کرده‌ایم و پیشرفت‌ها تا جایی است که به زودی طب رایج ما به طب سنتی تبدیل می‌شود.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه ۴۴ هزار مرگ ناشی از خطای پزشکی در امریکا گزارش شده است، گفت: هوش مصنوعی در این زمینه بسیار دقیق و کمک‌کننده خواهد بود که در کشور ما در این زمینه پژوهش‌های خوبی در حال انجام است.

وی در ادامه با اشاره به رتبه و جایگاه ایران در حوزه فناوری پزشکی، اظهار کرد: سال گذشته از کشور ما 69 موردUS PATENT ثبت شده که در پشت آن مسائل اقتصادی وجود دارد. البته با وجود تمام این اتفاقات رتبه ثبت اختراع ایران از ۱۲۰ در سال ۲۰۱۳ به رتبه ۶۵ در سال ۲۰۱۸ ارتقا پیدا کرده که جهش خوبی است.

فعالیت ۱۴۲ شرکت ایرانی در حوزه سلامت دیجیتال

دکتر وطن‌پور با بیان اینکه امروز در عصر IT به سر می بریم، عنوان کرد: در حال حاضر ۱۴۲ شرکت ایرانی در حوزه سلامت دیجیتال فعالیت می‌کنند. اما بعد از IT باید به سمت ژنتیک حرکت کنیم، چراکه در عصر ژنتیک با تحولات عجیبی روبرو خواهیم بود.

فعالیت ۳۰ درصد شرکتهای دانش‌بنیان کشور در حوزه سلامت

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه بستر حرکت و فعالیت دانشگاهیان در حوزه فناوری سلامت فراهم شده است، اظهار کرد: ۳۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند و ۵۵ درصد منابع صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت توسعه سلامت پیش رفته است، لذا دانشگاهیان می‌توانند در جهت پیشبرد اهداف، کمک‌کننده خوبی باشند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *