نتیجه ارتباط بهتر پژوهشکده‌ها، حوزه‌ها و مراکز علمی، بهبود وضع جامعه و کشور استعضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر پژوهشکده‌ها، حوزه‌ها و مراکز علمی با هم ارتباط بهتری داشته باشند می‌توانند نیازها را به‌درستی پاسخ دهند وضع جامعه و کشور بهتر خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدرضا جواهری در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص چگونگی برگزاری نمایشگاه قرآن و اثر بخشی آن با توجه به نیازهای روز جامعه، اظهار کرد: این چنین نمایشگاه‌هایی لوازم و وابستگی‌هایی دارد اگر این امکانات تحقق پیدا کند آثار مطلوبی به جا خواهد گذاشت و در آن صورت جامعه ما از برکات قرآن بیشتر برخوردار خواهد شد.

وی افزود: این نمایشگاه‌ها باید به گونه‌ای برگزار شود تا افرادی که برای بازدید حضور دارند از آن بهره مناسبی ببرند، باید چهره‌های فرهیخته و اندیشمندان قرآنی در این‌جا حضور فعال داشته باشند و برنامه‌های علمی ارائه دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: باید تلاش شود این نمایشگاه‌ها با درس گرفتن از قرآن، آیات قرآنی و احادیث اهل بیت به گونه‌ای ارائه شود که جذاب، شادی آور و نشاط بخش باشد. مردم نباید قرآن را تنها در مراسم ترحیم، تعزیه و پس از فوت افراد بشناسند.

جواهری ادامه داد: قرآن کتاب حیات زندگی است که در زمینه مسائل مربوط به معاد و روز قیامت حقایق فراوانی را بیان کرده است، قرآن «هدی للناس» نامیده می‌شود یعنی هدایت کننده انسان است و مردم باید قبل از مرگ هدایت شوند.

وی گفت: قرآن راهنمای برگزاری بهترین نمایشگاه‌های قرآنی است، افراد باید با مراجعه به این کتاب و مطالعه آیات قرآنی با ارزش‌ها و رهنمودهای سمعی و بصری موجود در آن آشنا شوند و براساس آن نمایشگاه‌ها را برپا کنند تا فرصت‌های بیشتری برای جذب کودکان، نوجوانان، جوانان و میانسال‌ها داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: گروه‌های سنی مختلف در نمایشگاه‌های قرآن باید مورد توجه قرار بگیرد و براساس آن آموزش لازم، کتاب و نرم افزارهای مناسب ارائه شود تا هر گروه سنی بتواند از این فضا بهره کافی را ببرد.

جواهری خاطر نشان کرد: باید از همه اقشاری که در ارتباط با قرآن هستند و درزمینه‌های هنری، نوشتاری، گفتاری وفضای مجازی قرآنی فعالیت دارند دعوت به عمل آید.

وی ادامه داد: قبل ازشروع نمایشگاه باید همه‌ی اهل دغدغه قرآنی دعوت شود، نظرها و مشورت‌های خود را بیان کنند تا سال به سال در پیشرفت برگزاری این قبیل نمایشگاه‌ها قدم‌هایی ارزنده‌ای بردارند، کتاب‌های قرآنی که در طول سال چاپ می‌شود باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند وکتاب سال قرآنی توسط اساتید و هئیت داوران انتخاب و در نمایشگاه ارائه شود و از آن تقدیرکنند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: لازم است که کتاب، مقاله، نرم‌افزارها و سایت‌هایی که برای قرآن خدمت می‌کنند جمع‌آوری و موارد برتر شناسایی شوند و در نمایشگاه در معرض دید قرار بگیرد.

جواهری تصریح کرد: برگزار کنندگان نمایشگاه‌ها باید ارزیابی دقیق، جدی و صادقانه از نمایشگاه‌های سال قبل داشته باشند و با مقایسه آن مشکلات را شناسایی و در بهتر ارائه دادن آن تلاش کنند.

وی خاطر گفت: قرآن کتابی با سه ویژگی «جامع، جاویدان و جهانی» است، ا ین چنین کتابی باید به خوبی شناسایی شود و نمایشگاه قرآنی با شان قرآن کریم برگزار شود، حضور استعدادهای درخشان و فرهیختگان قرآنی در نمایشگاه بسیار لازم است.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: باید به قرآن فراتر از قرائت، ترتیل و تجوید توجه داشت وهمه این‌هارا در راه رسیدن به فهم بهترآن قرار داد، برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی مردم را به قرآن نزدیکتر و زمینه درک و فهم، ارتباط و پیوند با قرآن را بیشتر فراهم می‌کند.

جواهری بیان کرد: دانشگاه‌ها باید نقش فعالی در برگزاری نمایشگاه داشته باشند، دانشگاه فردوسی مشهد با وجود رشته‌های مرتبط با علوم دینی‌قرآنی و اساتید دانشکده الهیات درگروه علوم و قرآن باید در برنامه‌ریزی‌های نمایشگاه نظارت و حضور داشته باشند، همچنین درگروه معارف اسلامی مشهد رشته‌ای به نام منابع اسلامی وجود دارد که باید در این زمینه فعال باشد.

وی گفت: هر نمایشگاهی که برگزار می‌شود باید با صداقت آسیب شناسی شود تا مشکلات شناسایی و برطرف شوند، در این راستا باید از افراد هوشیار و بااستعداد و اهل دغدغه قرآنی استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد در پاسخ به این سوال که؛ آیا دانشگاه‌ها نیاز روز مردم و جوانان را در بین تولیدات دینی و مذهبی برطرف می‌کنند یا خیر؟ ابراز کرد: متاسفانه تحقیقات دینی و تولیدات حوزه‌ها و دانشگاه‌ها بیشتر درگیرکارهای علمی و دینی خود هستند، کارهایی تولید می‌شود که پاسخگو نیاز فوری و اساسی جامعه نیست و با بحران‌های کودکان، جوان و نوجوانان فاصله زیادی دارد.

وی تاکید کرد: مراتب پژوهشی فعال، جدی و عمیق برای شناسایی بحران‌های جامعه باید فعال شود و بعد از شناسایی این نیازها در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه مطرح شود و تولیدات علمی آن‎ها به سمت پاسخگویی به آن نیازها باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: پژوهشکده‌های مختلفی در کشوراست که افراد تحصیل‌کرده بسیاری در آن‌جا فعال هستند و مقاله‌های زیادی چاپ شده است که پاسخگو کامل نیاز جامعه نیست، افراد عالم به این علم باید مشکلات روز را رصد و شبهات را شناسایی و دسته‌بندی کنند و دراختیار پژوهشکده‌ها قرار دهند تا آن‌ها با مطالعه و با توجه به نیازها راه‌حل‌های مناسب ارائه دهند.

جواهری افزود: اگر پژوهشکده‌ها، حوزه‌ها و مراکز علمی با هم ارتباط بهتری داشته باشند می‌توانند نیازها را به‌درستی پاسخ دهند و وضع جامعه وکشور بهتر خواهد شد، دانشگاه‌ها مرکز اصلاح، موتورحرکت، مغز متفکر جامعه و پیشگام برای شناسایی مشکل و مشکل‌گشایی هستند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *