نرخ تمایل تحصیل‌کردگان به مهاجرت از کشورنرخ تمایل تحصیل‌کردگان به مهاجرت از کشور در کمیسیون علمی و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

به گزارش ایسنا، در دویست‌وهفتادمین جلسه کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش تدوین‌شده در پژوهشکده سیاستگذاری علوم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با موضوع جابه‌جایی بین المللی دانشجویان و تحصیلکردگان ارائه شد.

در این گزارش ضمن اشاره به پژوهش صورت گرفته در سال 1394 در مورد تمایل به مهاجرت در کشور اعلام شد بر اساس نتایج این پژوهش، حدود 8/1 میلیون نفر از ایرانیان به مهاجرت از کشور تمایل داشتند و از این تعداد نیز صرفاً 400 هزار نفر اعلام کرده‌اند برای مهاجرت برنامه دارند.

در ادامه این گزارش ضمن تاکید بر این موضوع که تمامی کشورهای جهان ذیل سیاست تحصیلی، سیاست مهاجرتی نیز دارند، بر لزوم تدوین سیاست بازگشت و چرخش نخبگان تاکید شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن شامل “تغییر دیدگاه‌های رایج پیرامون مهاجرت نخبگان”، “سیاستگذاری در بهره‌گیری از نخبگان پس از دانش‌آموختگی”، “ارزیابی کیفی سطح و وضعیت تحصیلات نخبگان خارج از کشور”، “ایجاد پل ارتباطی میان نخبگان خارجی و نظام تصمیم‌سازی کشور”، “سیاستگذاری به منظور بهبود وضعیت تحصیلکردگان بیکار در کشور”، “نیاز به سیاست‌های عملی در جذب و به‌کارگیری دانشجویان مسلمان خارجی در کشور”، “تأمین زیرساخت‌های جذب اساتید و محققان خارجی”، “سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از ظرفیت مسلمانان‌ آسیای میانه” و “ترسیم برنامه برای سیاست‌های بالادستی جذب نخبگان” است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *