نگاه ما به دانش و پژوهش باید متحول شود/ لزوم افزایش تعداد محققان دولتیرییس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان گفت: نگاه ما به دانش و پژوهش باید در کشور متحول شود چرا که مسیر طراحی زندگی جوانان جامعه امروز به آزمون‌های استخدامی و هیات علمی شدن در دانشگاه‌ها وصل نیست.

به گزارش ایسنا، فریبرز جمالزاد در استارتاپ زیستکار که از سوی جهاد دانشگاهی استان گیلان برگزار شد، با اشاره به تحولات دیجیتال و ارتباطات همراه با تکنولوژی که در کتاب موج سوم در دهه ۱۹۷۰ بیان شده بود، اظهار کرد: در این کتاب پیش بینی شده بود دنیا به سمتی خواهد رفت که تکنولوژی همه امور را بدست می‌گیرد و دانایی، توانایی کار خواهد شد.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به کتابی از راشل کارسون تحت عنوان “بهار خاموش” که در آن به تمام مشکلات زیست محیطی دنیای امروز پرداخته شده است، افزود: امروز جهان به نقطه تلاقی این دو قضیه رسیده و همین موضوع باعث شده است که بشر به فکر مسیرهای میانبری که برای رفع این مشکلات باشد، بیافتد.

وی در ادامه به برنامه‌های تعیین شده در نقشه جامع علمی کشور اشاره و تصریح کرد: در پایان این نقشه قرار است ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی، از فناوری و ۴۰ درصد از پژوهشگران در آن سال از واحدهای خصوصی باشند. این آمار بیانگر این است که چیزی حدود ۱۰ درصد سهم دولت، ۵۰ درصد سهم دانشگاه‌ها و ۴۰ درصد سهم واحدهای خصوصی هستند.

جمالزاد به بحثی که طی چند سال اخیر در برنامه پنجم توسعه تحت عنوان شرکت‌های دانش بنیان راه‌اندازی شده است، اشاره کرد و افزود: طی چند سال آینده تا تحقق نقشه جامع علمی کشور تنها با تکیه بر این شرکت‌ها نمی‌توان به این امر تحقق بخشید پس باید یک میانبر و راهکار نوینی در این راستا شکل گیرد.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به برنامه‌ای دیگر در نقشه جامع علمی کشور، خاطرنشان کرد: در این برنامه قرار است به ازای هر هیئت علمی، چیزی در حدود ۰.۱ ثبت اختراع در پایان نقشه تولید شود، پس میانبرهای راه برای جوانان در این میان چیست و اختراعات کجاست؟

وی افزود: فرصت و تریبون‌هایی که امروزه تحت عنوان کسانی که متخصص کار خواهند بود در اختیار جوانان قرار می‌گیرد، مجال ظهور را به آنان خواهد داد و اعداد و ارقام نمی‌تواند در نقشه جامع علمی کشور به جوانان اجازه ظهور دهد.

جمالزاد در ادامه با بیان اینکه برحسب ساختار سنتی که در کشور وجود دارد به عبارتی افزایش محققان دولتی یا افزایش بدنه دولت، می‌تواند مجال حضور جوانان باشد تا ظهور پیدا کنند، گفت: متأسفانه شاهد هستیم که این اثر عملاً به صفر نزدیک می‌شود و اجازه حضور برای جوانان به روش‌های سنتی فراهم نیست پس باز هم باید راه‌های میانبر و سریع را انتخاب کرد راه‌هایی که اجازه دهد جوانان در توسعه نقش داشته باشند.

طبق اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان در پایان ضمن اشاره به اینکه ۱۷ میلیارد متر مکعب آب خاکستری، آب سالمی که می‌گیریم و از دسترس خارج می‌کنیم در کشور وجود دارد، گفت: تصفیه این آب نیاز به ایده، خلاقیت و تفکر دارد که باید در بین این جوانان بروز کند و ایده‌های سنتی تصفیه خانه‌های شهر، تصفیه فاضلاب و بودجه‌های میلیاردی راه‌گشای حل اینگونه مسائل نیست البته برگزاری چنین استارتاپ‌هایی این راه‌های میانبر را فراهم می‌کند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *