نیازهای صنعت در دانشگاه‌ها تبیین نمی‌شود/ضرورت تغییر شاخص‌های ارزیابی پژوهشگرانیک پژوهشگر نمونه کشوری با تاکید بر این که شاخص‌های ارزیابی پژوهشگران و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها باید تغییر کند، گفت: تا زمانی که ارزیابی این افراد براساس مقاله محوری صورت بگیرد حرکت به سمت پژوهش‌های کاربردی و نیاز محور اتفاق نخواهد افتاد.

دکتر حمیدرضا ربیعی، استاد دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به مهم ترین چالش‌های پژوهش و پژوهشگران در کشور و دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من برنامه ریزی وارتباط دانشگاه‌ها با صنعت یکی از مهمترین و اصلی‌ترین این مشکلات محسوب می‌شود، ضمن این که عدم تخصیص بودجه کافی به دانشگاه‌ها و پژوهشگران چالش‌های عمده‌ای را در این زمینه ایجاد کرده است و در نهایت شاخص‌های ارزیابی پژوهشگران در دانشگاه‌ها این مشکلات را افزایش و کشور را به سمت حل مسائل خارج از کشور ومقاله محوری سوق داده است بنابراین این سه چالش پژوهشگران و پژوهش‌های دانشگاهی را با موانع جدیدی مواجه کرده است.

وی در ادامه به مهم‌ترین دلایل ضعف شکل گیری ارتباط بین دانشگاه و صنعت اشاره کرد و گفت: متاسفانه صنایع ما ارتباط خوبی با دانشگاه‌ها برقرار نکردند، ضمن این که شاخص‌هایی که برای ارزیابی پژوهشگران در نظر گرفته شده آنها را به جای گرایش به سمت صنعت و کاربردی کردن پژوهش به حل مشکلات  ونیازهای بین المللی سوق داده است و چون یک  شکافی بین پژوهشها، جهت گیری‌ها ونیازهای داخلی وجود دارد طبیعتا همکاری دانشگاه و صنعت آن طور که باید و شاید شکل نمی‌گیرد.

این فناور نمونه کشوری خاطر نشان کرد: در حال حاضر امکانات و بودجه‌های کافی در اختیار پژوهشگران برای انجام پژوهش‌های کاربردی و غیره قرار نمی‌گیرد. ضمن این که نیازهای صنعت در مراکز دانشگاهی ما به خوبی تبیین نمی‌شود. به همین دلیل ما مشکلاتی را در این حوزه شاهد هستیم. اگر ما بخواهیم پژوهش‌های کاربردی ونیاز محور در کشور داشته باشم باید ضمن تغییر شاخص‌های ارزیابی اساتید، نیازهای کشور نیز به درستی تبیین شود.

وی در پایان در خصوص دلایل انتخاب او به عنوان پژوهشگر برتر کشوری خاطر نشان کرد: ما ۱۸ سال پیش پژوهشکده‌ای با عنوان “فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته” در دانشگاه صنعتی شریف و با هدف حل مسائل اساسی کشور وتولید فناوری‌های مورد نیاز تاسیس کردیم  که خوشبختانه توانستم ۲۰ فناوری تولید کنیم که  هم در سطح جهانی مطرح باشد و هم این که عامه مردم از آن استفاده کنند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *