همایش بین المللی “کویرلوت” – ایسنا​رئیس دانشگاه بیرجند اعلام کرد: همایش بین المللی “کویر لوت فرصت‌های محلی، ملی و بین المللی” اردیبهشت ماه سال آینده در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، احمد خامسان در نشست هم اندیشی پیرامون اولین “همایش بین‌المللی گردشگری کویر لوت” با اشاره به برگزاری موفق دو دوره “همایش بین‌المللی امنیت انسانی” در دانشگاه بیرجند از آمادگی کامل مجموعه دانشگاه برای برگزاری این همایش بین المللی خبر داد.

محمد رضا مجیدی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند نیز در این نشست اظهار کرد: گردشگری علاوه بر رونق اقتصادی می‌تواند زمینه رهایی از اقتصاد وابسته به نفت را ایجاد کند.

وی بیان کرد: هر چند در خراسان جنوبی نفت نداریم، ولی ظرفیت‌هایی چون کویر و منابع کانی می‌تواند موجب بهره‌مندی اقتصادی این منطقه شود.

مجیدی با اشاره به ثبت جهانی بیابان لوت ادامه داد: بعد از ثبت جهانی لوت اتفاق خاصی در مورد بزرگداشت این موضوع رخ نداد.

وی با اشاره به اینکه کنفرانس بین المللی گردشگری کویر لوت در اریبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود، افزود: این کنفرانس چند منظور بوده و از ابعاد مختلف علمی، اقتصادی و زیست محیطی کویر را بررسی می‌کند.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی آثار ثبت شده متعددی چون باغ اکبریه، قنات بلده فردوس و بیابان لوت را دارد که فرصتی برای رونق گردشگری در ابعاد بین المللی در منطقه است.

مجیدی اظهار کرد: قبل از برگزاری همایش اصلی چند پیش نشست را در شهرستان‌های مرتبط با کویر برگزار خواهیم کرد.

محمد اسکندری ثانی، دبیر اجرایی همایش بین‌المللی کویر لوت نیز در این نشست بیان کرد: گردشگری یکی از بخش‌های پیشرو در اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اگر به دنبال گردشگری پایدار هستیم، باید حفظ منابع طبیعی و توزیع ثروت حاصل از گردشگری در جوامع محلی را مد نظر قرار دهیم.

دبیر اجرایی همایش بین المللی کویر لوت یادآورشد: از سود سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری همه افراد جوامع محلی منتفع می‌شوند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *