همکاری با دانشگاه میشیگان در زمینه سیستم‌های شبیه‌ساز در معادنمدیر پژوهشی دانشگاه صنعتی بیرجند با تاکید بر اینکه زغال‌سنگ طبس، منحصر به فرد و بسیار ارزشمند است، گفت: در خصوص سیستم‌های شبیه‌ساز در معادن، با عضو هیات علمی دانشگاه میشیگان همکاری‌هایی داشتیم که ماحصل این کار تولید مقالات بسیار باکیفیت بوده و تولید نسخه آزمایشی دو نرم‌افزار در خصوص شبیه‌سازی نمونه‌های موجود در معدن را به همراه داشته است.

اسماعیل هداوندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه موضوعات پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های کارشناسی این دانشگاه با توجه به مزیت‌های نسبی استان خراسان جنوبی تعریف شده است، به چند نمونه از جمله “ساخت دستگاه‌های فراوری عناب” و “مطالعات زنجیره ارزش تولید و فراوری گیاهان دارویی” اشاره کرد و افزود: عناب محصولی استراتژیک در استان و گیاهان دارویی یکی از مزیت‌های مهم آن است.

مدیر پژوهشی دانشگاه صنعتی بیرجند با اعلام اینکه این دانشگاه نسبت به حل مشکلات منطقه‌ای بی‌تفاوت نبوده است، از جمله این مشکلات به معضلاتی در نظام اداری استان و ضعف در تجارت خارجی با کشور افغانستان اشاره کرد و افزود: همچنین تلاش کردیم با تعریف پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های دانشجویی در راستای مزیت‌های استان از جمله معادن زغال‌سنگ و گیاهان دارویی، جهت‌گیری مناسبی نسبت به توسعه و بهره‌مندی از این مزیت‌ها داشته باشیم.

وی با اشاره به اهمیت مطالعات امکان سنجی و پیش امکان سنجی زنجیره ارزش و فراوری محصولات استراتژیک و گیاهان دارویی استان، این مطالعات را مورد نیاز سرمایه‌گذاران دانست و خاطرنشان کرد: اهتمام دانشگاه در این زمینه و تعریف پروژه‌های دانشجویان در این راستا، جهت گیری درست آن در حل مشکلات منطقه‌ای به حساب می‌آید.

مدیر پژوهشی دانشگاه صنعتی بیرجند در همین زمینه تنوع مواد معدنی در استان خراسان جنوبی را یادآور شد و گفت: زغال‌سنگ طبس، منحصر به فرد در کشور و بسیار ارزشمند است که یکی از برنامه‌های مهم ما برای بهره‌مندی از این مزیت نیز ایجاد پایگاه آنالیز داده‌های مربوط به معدن است. در این زمینه دانشگاه صنعتی بیرجند با دعوت از پژوهشگر برجسته عضو هیات علمی دانشگاه میشیگان آمریکا به استان و حضور در شرکت فراوری زغال‌سنگ پرورده طبس و برگزاری کارگاه های تخصصی به تبیین این موضوع پرداخته است. ماحصل جهت گیری دانشگاه در این زمینه، ساخت سیستم‌های شبیه ساز و آنالیز داده‌های معادن زغال سنگ است که می‌تواند در برآورد دقیق‌تر عناصر نادر خاکی در این ماده معدنی، مورد استفاده قرار گیرد.

هداوندی همچنین از اجرای طرح “عارضه‌یابی وضعیت تجارت خارجی در استان خراسان جنوبی و ارائه راهکارهای بهبود تجارت با تمرکز بر کشور افغانستان”  با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان خبر داد و تشریح کرد: با توجه به آن که با کشور افغانستان هم‌مرز هستیم، می‌توانستیم در زمینه توسعه تجارت با افغانستان موفق‌تر عمل کنیم که در این پروژه راهکارهای اجرایی در زمینه “توریسم سلامت” و ایجاد زنجیره فراوری محصولات وارداتی کشاورزی از افغانستان، به عنوان برنامه‌هایی در جهت بهبود این موضوع، پیشنهاد شده است.

وی درباره طرح فوق توضیح داد: می‌توانیم محصولات باکیفیتی را از افغانستان وارد کرده و سپس آن‌ها را به شکل فرآوری شده به این کشور یا دیگر کشورها صادر کنیم.

استادیار گروه صنایع دانشگاه صنعتی بیرجند همچنین از انجام یک طرح از سوی این دانشگاه در اداره امور اقتصادی و دارایی با عنوان “راهکارهای بهبود فضای کسب و کار استان” خبر داد و گفت: فضای کسب و کار استان یک محیط نهادی‌ و مؤثر در شکل‌گیری کسب و کار  است. استان خراسان جنوبی در این زمینه دارای معضلاتی بود که با اجرای طرح فوق توانستیم آن‌ها را شناسایی کرده و راهکار ارائه دهیم که ماحصل آن یک طرح دیگر است که در آن “استقرار نظام مدیریت فرآیندی” را در جهت توسعه سرمایه‌گذاری و متحول ساختن نظام اداری استان پیشنهاد دادیم.

تلاش برای جلوگیری از بروز “خطای قصور”

هداوندی ریشه برخی مشکلات در استان خراسان جنوبی را “خطای قصور” دانست و تشریح کرد: منظور از خطای قصور، انجام ندادن اقداماتی است که بایستی انجام می‌شد و انجام نشدن آن‌ها باعث ایجاد هزینه‌های فرصت از دست رفته شده است.

وی با اشاره به اینکه این مسئله در تجارت این منطقه با افغانستان به شدت احساس می‌شود،  اضافه کرد: اهمیت این موضوع از جهت آن است که تجارت در این منطقه از کشور، رمز بقای ماست و زمانی که تاجر افغان از تجارت با مرز خراسان جنوبی متضرر شود، دیگر سمت این مرز نخواهد رفت. بنابراین این موضوع به سوء مدیریت برمی‌گردد که دانشگاه نسبت به آن بی‌تفاوت نبوده است.

مدیر پژوهشی دانشگاه صنعتی بیرجند بر همین اساس یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه صنعتی بیرجند را جلوگیری از خطای قصور در استان دانست و اظهار کرد: در این زمینه دانشگاه صنعتی بیرجند به عنوان “معمار اتاق فکر استان”، اقداماتی را به انجام رسانده است.

هداوندی با بیان اینکه عملکرد این استان در جذب سرمایه داخلی و خارجی مشکلاتی دارد، گفت: این موضوع نیز به ساختار بوروکراتیک استان برمی‌گردد.

بودجه دو میلیاردی برای تامین تجهیزات کافی نیست

وی  در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حضور وزیر علوم در بیرجند، تشریح کرد: در شرایط کنونی که تحریم‌ها بر بخش پژوهش تأثیر گذاشته‌اند، تأمین تمام تجهیزات آزمایشگاهی با بودجه حدود دو میلیارد تومانی که پیش‌تر به این بخش اختصاص داده شده، امکان‌پذیر نیست. از این رو و نیز با توجه به آن که دانشگاه صنعتی بیرجند یک دانشگاه نوپاست، با پیگیری‌های ریاست دانشگاه، قول همکاری و حمایت از وزات علوم، تحقیقات و فناوری گرفته شده است.

استادیار گروه صنایع دانشگاه صنعتی بیرجند راهکار اصلی این دانشگاه برای غلبه بر نوسانات بودجه‌ای و ادامه روند رو به رشد پژوهش و فناوری دانشگاه را تقویت نگاه تقاضامحور به پژوهش‌ها عنوان کرد و توضیح داد: در این راستا دو تا سه تجربه موفق مبنی بر گرفتن اسپانسر صنعتی برای پژوهش‌ها داشته‌ایم که ضمن آن بخش خصوصی به ما مراجعه و چالش یا مشکلی را مطرح کرده، پژوهش نیز بر اساس آن تعریف شده است.

همکاری با دانشگاه میشیگان در زمینه سیستم‌های شبیه‌ساز در معادن

هداوندی سپس به همکاری‌های بین‌المللی این دانشگاه پرداخت و با اشاره به تعریف پروژه مشترک از سوی گروه مهندسی عمران این دانشگاه با کشور کره جنوبی، ادامه داد: ماحصل این پروژه چندین مقاله معتبر بوده است. همچنین عضو هیأت علمی گروه مهندسی مکانیک این دانشگاه در زمینه تعریف موضوعات پایان‌نامه‌ها با دانشگاه کره جنوبی همکاری داشته است.

وی در همین زمینه به همکاری گروه صنایع این دانشگاه در خصوص سیستم‌های شبیه‌ساز در معادن، با عضو هیات علمی دانشگاه میشیگان اشاره و تشریح کرد: ماحصل این کار نیز تولید مقالات بسیار باکیفیت و به دنبال آن تولید نسخه آزمایشی دو نرم‌افزار در خصوص شبیه‌سازی نمونه‌های موجود در معدن بوده است.

کمتر از پنج درصد بودجه دانشگاه به پژوهش اختصاص یافته است

مدیر پژوهشی دانشگاه صنعتی بیرجند ذیل موضوع جذب بودجه پژوهشی دانشگاه، تصریح کرد: طی چهار سال گذشته، تنها کمتر از پنج درصد بودجه دانشگاه به پژوهش اختصاص یافته در حالی که این رقم باید به ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل بودجه افزایش یابد.

وی به برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی در این دانشگاه اشاره و تشریح کرد: گروه مهندسی مواد این دانشگاه همکاری خوبی را با سازمان فنی-حرفه‌ای استان در زمینه تعریف دوره‌های کارگاهی مشترک آغاز کرده است. این درحالی‌است که گروه‌های دیگر نیز با دیگر نهادهای استان ارتباط مؤثری برقرار کرده‌اند و ما بخشی از ساعات کارآموزی دانشجویان را در قالب شرکت در دوره‌های آموزشی مراکز فنی-حرفه‌ای و … تعریف کرده‌ایم.

هداوندی در پایان خاطرنشان کرد: برخی از این دوره‌ها را با کم‌ترین هزینه در دانشگاه برگزار کرده‌ایم که با استقبال و علاقمندی دانشجویان مواجه شده و همچنین مدرک معتبر سازمان فنی-حرفه‌ای نیز به این دانشجویان اعطا خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *