وجود ۴۵ گونه ماهی گلخورک در کشورایسنا/لرستانعضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: ۴۵ گونه ماهی گلخورک در کشور وجود دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر اشرف جزایری در هفتمین کنفرانس ملی ماهی‌شناسی ایران بیان کرد: در خوزستان با وجود رودخانه کرخه، کارون و تالاب‌های شادگان و هورالعظیم روی گونه های آب شیرین و شور مطالعاتی انجام شده است.  

وی در خصوص شناسایی و رده‌بندی گلخورک ماهیان در خور موسی و انشعابات آن گفت: در دریای خزر و خلیج فارس شاهد تنوع گلخورک ماهیان هستیم.

این دکترای تخصصی زیست‌شناسی دریا تنها ۴۵ گونه ماهی گلخورک در کشور داریم، ادامه داد: این گونه جزو تنها ماهیانی هستند که پلک دارند و می‌توانند در خارج از آبها باشد بدون اینکه به او آسیبی برسد.  

عضو هیات علمی دانشگاه چمران اهواز با اشاره به گونه‌های شناسایی شده در خور موسی، گفت: در دو سال اخیر دو گونه جدید از گلخورک‌ها را  شناسایی کردیم.  

وی افزود: مطالعه پلی‌مرفیسم رنگی در جمعیت گونه گلخورک‌ها را انجام و چهار ریخت رنگی متفاوت در گلخورک‌ها در خور موسی مشاهده کردیم.  

جزایری عنوان کرد: مناطقی از خور موسی دچار آلودگی جیوه است و هر آلودگی در بستر دریا و ساحل آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *