وزارت علوم دانشگاه آزاد را برادر ناتنی خود نداند/ واریز کارانه پژوهشرئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اظهار کرد: عاقلانه است که وزارت علوم دانشگاه آزاد را برادر ناتنی خود نداند و در تصمیم گیری، سیاست گذاری و قدردانی‌ها حتما جامعه دانشگاه آزاد هم دیده شود.

به گزارش ایسنا، بابک نگاهداری در هفتمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی که امروز (چهارشنبه، ۲۷ آذر) در بیمارستان فرهیختگان برگزار شد، با اشاره به اینکه جشنواره امسال را با شعار “دانشگاه آزاد پیشرو در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی” آغاز کردیم، خطاب به وزارت علوم خاطر نشان کرد: سیمرغ  دانشگاه آزاد در حوزه پژوهش و فناوری تصمیم به پرواز گرفته و وزارت علوم چه بخواهد و چه نخواهد این سیمرغ ظرفیت آن را دارد و به تنهایی توانمند است تا این مسیر را با قدرت بپیماید.

وی ادامه داد: این مسیر چه پژوهشگران ما انتخاب شوند یا نشوند و چه سهم ۴۰ درصدی پژوهشگران ما از حوزه پژوهش تعریف شود یا نشود ادامه پیدا خواهد کرد.

نگاهداری در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد پرداخت و عنوان کرد: از جمله اهداف جشنواره  تشویق محققان و فناوران و ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری است و در این دوره حوزه‌های جدیدی همچون کرسی‌های ترویجی، مدارس سما و کارشناس برتر پژوهشی را به عنوان حوزه‌های تشویقی جدید قرار دادیم.

وی تفاوت این دوره از جشنواره را افزایش سه تا پنج برابری جوایز آن عنوان کرد و گفت: ۴۳۵ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است، از نظر پراکندگی استانی، استان اصفهان با ۴۲ اثر و پس از آن یزد سمنان و تهران بیشترین آثار را به جشنواره ارسال کردند. این در حالی است که از استان‌های خراسان جنوبی و آذربایجان غربی هیچ اثری ارسال نشده است.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد با بیان این که ۷۷ نفر برگزیده از ۲۲ استان و ۳۷ واحد دانشگاهی انتخاب شده‌اند، گفت: به ترتیب استان‌های اصفهان، یزد، تهران، قزوین و آذربایجان شرقی بیشترین آثار برگزیده و نیز براساس پراکندگی واحدهای نیز واحدهای نجف آباد، خوراسان، یزد، قزوین، تبریز و رشت بیشترین برگزیدگان را داشتند.

نگاهداری با تاکید بر آن که پژوهش و فناوری درآمد است نه هزینه، ادامه داد: یکی از موانع رشد ما در حوزه پژوهش این است که هنوز پژوهش را هزینه می‌دانیم، نه سرمایه گذاری در حالی که اگر پژوهش درست و متناسب با نیازها تایید شود عین سرمایه گذاری است.

وی افزود: همچنین پژوهشگران باید پژوهش را ضرورت و نیاز واقعی ببینند در غیر این صورت پژوهش ما از نظر کیفیت پایین بوده و صاحبان صنایع کمتر به سمت ما می‌آیند بنابراین نیازمند تحول فرهنگی، باور و ایمان در این حوزه هستیم.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد با اشاره به این که مسئله محوری در پژوهش جز با هم افزایی تمام ظرفیت‌های دانشگاه امکان پذیر نیست، گفت: برای نوآوری مراکز تحقیقات ، انجمن‌ها و غیره باید با یکدیگر همسو باشند. در این صورت روح بیانیه گام دوم و سند دانشگاه آزاد محقق می‌شود.

نگاهداری خاطر نشان کرد: همکاران در حوزه معاونت آموزشی دقت داشته باشند که پژوهش برندساز بعد از یک فاصله زمانی باعث ارتقای واحد آموزشی نیز خواهد بود.

وی خطاب به مدیران گفت: راه حل برون رفت از وضع موجود پژوهش و فناوری درون زا است. این در حالی است که هزینه صرف شده در مراکز رشد و پارک‌ها برای ایجاد شغل یک چهارم هزینه ایجاد شغل دولتی است.

نگاهداری در پایان با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب اسلامی علم دوست ترین رهبر جهان است و محور بیانیه گام دوم نیز علم و فناوری است و عدم استفاده از این ظرفیت گناه نابخشودنی است، اظهار کرد: به همت ریاست دانشگاه کارانه پژوهشی در حکم کارگزینی و فیش حقوقی پژوهشگران تعریف شده و در قالب ردیف بودجه کارانه پژوهش به این امر اختصاص یافته است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *