پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران از 230 مرکز علمی/انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه تبریزرییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با بیان اینکه به استناد پایگاه داده WOS صندوق با حمایت 28 درصدی از مقالات ایرانی، بالاترین حامی پژوهش در کشور است، گفت: بیش از 230 مرکز علمی تا پایان سال گذشته تحت پوشش حمایتی این صندوق قرار گرفته‌اند و همچنین بانک اطلاعاتی پژوهشگران داخلی و خارجی این صندوق به بیش از 34 هزار نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، نصرت‌الله ضرغام در نشست هم‌اندیشی با شرکت اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه‌های تبریز و علوم پزشکی تبریز، ضمن تشریح اهداف سفر به مراکز علمی و دانشگاهی در استان‌ها، اظهار کرد: ماموریت ما در این سفرها معرفی صندوق، نحوه حمایت از پژوهشگران و فناوران و چشم‌انداز آن است که در این ارتباط از 147 مرکز علمی و دانشگاهی استان‌ها بازدید بعمل آمده است.

وی با اشاره به اهداف تاسیس این صندوق در کشور افزود: این مجموعه، فعالیت خود را در سال 82 به منظور شکوفایی امور تحقیقاتی در راستای تولید علم، فناوری، تجاری‌سازی و بهره مند شدن مردم از نتایج آن‌ها از طریق کمک‌ها و خدمات حمایتی، مادی و معنوی به پژوهشگران و فناوران کشور آغاز کرده است.

وی کمک به تقویت و توسعه زیرساخت‌های علم، فناوری و نوآوری در کشور، حمایت از تحقیقات تحول‌آفرین و کمک به پژوهشگران، فناوران و نوآوران را از جمله محور کاری این صندوق بیان کرد و یادآور شد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در افق 1404 نهادی است تعالی محور و پیشرو در کمک به تحقق پیشتازی ایران اسلامی در تولید علم و فناوری.

ضرغام با اعلام اینکه صندوق دارای 15 کارگروه پژوهشی در حوزه‌هایی همچون فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم پایه، علوم پزشکی، هنر و معماری، علوم انسانی و اجتماعی، علوم اسلامی، هوافضا، ثبت اختراعات بین‌المللی و … است، تصریح کرد: تولید علم، دانش فنی، ثبت اختراع، ساخت نمونه محصول، تولید نرم‌افزار، کشف گونه‌های جدید جانوری و گیاهی، تالیف کتب و چاپ مقالات و … از جمله خروجی پروژه‌های این صندوق است.

به گفته وی، حمایت متوازن از تحقیقات و کمک به تولید دانش و فناوری‌های راهبردی در جهت تحقق جهان پایدار با اتکاء به مبانی معرفتی و سرمایه‌های علمی کشور از دیگر ماموریت‌های این صندوق است.

70 درصد تولیدات علمی کشور بر عهده 13 دانشگاه سطح یک است

محمد رضا پورمحمدی، رییس دانشگاه تبریز نیز در این آیین ضمن ارائه گزارشی از توانمندی‌های مراکز علمی و دانشگاهی استان و در راس آن‌ها دانشگاه تبریز گفت: دانشگاه تبریز در رنکینگ بین‌المللی دانشگاه جزو دانشگاه‌های یک درصد تاثیر گذار جهان است و در عرصه داخلی نیز این دانشگاه در جایگاه سطح یک و به عنوان یکی از دانشگاه‌های جامع برتر کشور مطرح است.

پورمحمدی در ادامه حرکت در مرزهای دانش، توسعه همکاری‌های بین‌المللی، توسعه علم و فناوری، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه به اخلاق حرفه‌ای را از جمله ماموریت‌های این دانشگاه بیان کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک 70 درصد تولیدات علمی کشور بر عهده 13 دانشگاه سطح یک است، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های تاثیرگذار و سطح یک کشور باید در راستای مرزهای دانش و تولید علم و فناوری و کارآفرین پیش بروند، اما باید بیش از اینها از این دانشگاه‌ها حمایت‌های لازم صورت گیرد.

در این آیین همچنین اساتید و محققان حاضر در جلسه، نظرات و پرسش‌های خود را با رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در میان گذاشتند و در ادامه دکتر ضرغام به سوالات آنها پاسخ گفت.

پس از این نشست، تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تبریز و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به امضای دکتر محمد رضا پورمحمدی، رییس دانشگاه تبریز و دکتر نصرت‌الله ضرغام، رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور رسید.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *