پیش‌بینی سیلاب‌ها در پژوهش‌های دانشگاهی و بی‌توجهی نسبت به آنمعاون پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه هشدارهایی در خصوص سیلاب‌های اخیر و سایر مشکلات زیست محیطی در قالب پژوهش‌های دانشگاهی داده شده بود، گفت: نتایج این تحقیقات دلایل مختلف مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

دکتر برومند در گفت‌و گو با ایسنا، محیط زیست را یکی از مهم‌ترین محور پژوهش‌های دانشگاهی برشمرد و اظهار کرد: در طرح‌ها و فعالیت‌های پژوهشی هشدارهای جدی در خصوص سیلاب‌های اخیر و همچنین سایر مشکلات زیست محیطی در کشور شده بود و در خصوص بسیاری از مشکلاتی که کشور ما با آن مواجه می‌شود کارهای تحقیقاتی صورت گرفته است اما موضوع قابل تأمل این است که بسیاری از مواقع دستگاه‌ها یا در جریان این نوع تحقیقات علمی نیستند یا اینکه نتایج حاصل از این تحقیقات در اختیار آنها قرار نگرفته یا استفاده لازم از آنها صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: موضوع با اهمیت این است که دیدگاه‌ها علمی، پژوهشی و کارشناسی باید در تصمیمات همه مدیران و مسئولان در نظر گرفته شود تا در عرصه اجرایی مورد استفاده قرار بگیرد.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: برای اینکه نتایج پژوهش‌های دانشگاهی مورد استفاده دستگاه‌ها و مسئولان اجرایی کشور قرار بگیرد لازم است ارتباط قوی بخش‌های مختلف دانشگاهی، مسئولان و بخش‌های اجرایی کشور شکل بگیرد. اگر چه دانشگاه‌ها در سال ۹۷ حدود ۹۰۰ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی بستند که این عدد افزایشی و قابل توجه است.

برومند گفت: حجم قراردادهای پژوهشی دانشگاه‌ها با دستگاه‌های اجرایی کشور تقریباً افزایشی و حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در سال است و این امر به این مفهوم است که دانشگاه‌ها در چارچوب بخش‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی فعالیت‌های پژوهشی انجام می‌دهند و این فعالیت‌ها بر اساس نیازهای دستگاه‌ها صورت می‌گیرد.

وی در پایان تاکید کرد: اینکه نتایج تحقیقات دانشگاهی در عرصه‌های مختلف تا چه اندازه به اجرا در می‌آید سوالی است که مسئولان و دستگاه‌های اجرایی باید پاسخگو باشند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *