چاپ مقاله پژوهشگران دانشگاه شریف در مجله نیچرجمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با همکاری محققین دانشگاه EPFL سوییس موفق به چاپ مقاله‌ای در مجله معتبر نیچر شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر نیما تقوی نیا استاد دانشکده‌ی فیزیک، دکتر راحله محمدپور دانشیار پژوهشکده علوم و فناوری نانو و فیروزه عبادی دانشجوی دکترای پژوهشکده علوم و فناوری نانو از دانشگاه صنعتی شریف با همکاری محققین دانشگاه EPFL سوئیس موفق به چاپ مقاله‌ای با عنوان “Origin of apparent light-enhanced and negative capacitance in perovskite solar cells “، ” منشأ، ایجاد خازن منفی و وابسته به نور در سلول‌های خورشیدی پروسکایتی“در مجله نیچر شدند.

بنا بر این گزارش؛ سلول‌های خورشیدی پروسکایتی به دلیل بازدهی بالا و قیمت ساخت پایین به عنوان یکی از مهمترین انواع سلول‌های خورشیدی نسل جدید مطرح هستند و در سال‌های اخیر تحقیقات وسیعی بر روی این نوع سلول خورشیدی در حال انجام است. یکی از اثرات غیرمعمول که در این نوع سلول خورشیدی دیده می‌شود وجود هیسترزیس در نمودارهای ولتاژ-جریان و نیز ظهور خازن منفی در نمودارهای امپدانس الکتروشیمی است که علت وجود آنها چند سالی است به عنوان یک معما بین محققان این حوزه مطرح بوده است. در مقاله اخیر که با همکاری پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در پژوهشکده علوم و فناوری نانو و دانشکده فیزیک و پژوهشگران دانشگاه EPFL انجام شد، علت وجود این خازن ظاهری با توصیف وجود بارهای تجمع یافته یونی که در واقع کنترل کننده جریان هستند توضیح داده شد. این تحقیق در حقیقت ارتباط بین عملکرد فوتوولتائیک این نوع سلول‌ها را با هدایت یونی در مواد پروسکایتی توصیف می‌کند.

طبق اعلام دانشگاه شریف، انتشارات نیچر شامل خانواده‌ای از مجلات در حوزه‌های مختلف علمی است که مجله Nature Communications با ضریب تأثیر ۱۲/۸ یکی از معتبرترین مجلات این انتشارات به‌شمار می‌رود.

این مقاله با عنوان خبری “Mystery of negative capacitance in perovskite solar cells solved”، “معمای علت وجود خازن منفی در سلول‌های خورشیدی پروسکایتی حل شد” در سایت‌های خبری مختلف مانند ScienceDaily، worldpronews و نیز سایت خبری دانشگاه EPFL بعنوان همکاری دانشگاه شریف با دانشگاه EPFL ذکر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای بررسی بیشتر بر روی مقاله مذکور به آدرس https://www.nature.com/articles/s41467-019-09079-z مراجعه کنند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *