چرا توانایی انجام فعالیت‌های پژوهشی همگام با کشورهای پیشرفته را نداریم؟معاون پژوهشی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف گفت: با توجه به سرعت رشد تکنولوژی و نیاز به دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی مدرن در سطح بین المللی، امکان به‌روز کردن این تجهیزات در آزمایشگاه‌های ما با دشواری بالا روبروست و به همین دلیل توانایی انجام فعالیت‌های پژوهشی همزمان و هم گام با کشورهای پیشرفته برای ما وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، دکتر بابک حسین خلج، استاد و معاون پژوهشی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف ضمن اشاره به تفکیک ساختار معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده‌های دانشگاه طی یک سال اخیر به بیان وظایف معاونت پژوهشی در دانشکده مهندسی برق پرداخته و در این خصوص گفت: در معاونت پژوهشی دانشکده مهندسی برق به مباحث مختلفی از جمله ارتباط فعال دانشکده با صنایع فعال در حوزه برق، اعطای تسهیلات به اساتید در خصوص انجام پروژه‌های پژوهشی، جمع آوری اطلاعات دانشکده در حوزه پژوهش و همچنین انتخاب پژوهشگر و دانشجویان نمونه به منظور قدردانی و اهدای جوایز پرداخته می‌شود.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: خوشبختانه تاکنون توانسته‌ایم تعامل خوبی با صنایع داشته باشیم و میزان قراردادهای پژوهشی دانشکده مبین این موفقیت است.

وی از قراردادهای ارتباط با صنعت در حوزه‌های نیرو، صنایع مخابراتی و خودرو به عنوان نمونه‌های شاخص قراردادهای پژوهشی دانشکده مهندسی برق یاد کرد.

خلج در ادامه در خصوص مشکلات و موانع موجود در مسیر گسترش ارتباط با صنعت گفت: مشکلات پیش روی ما تا امروز اغلب در خصوص بودجه و مشکلات مالی و همچنین تعریف زمینه‌های پژوهشی کلان مشترک با توجه به نیازهای صنعت حوزه برق کشور بوده است.

معاون پژوهشی دانشکده مهندسی برق، ارتباط دانشگاه و صنعت را ارتباطی دوسویه خواند و در خصوص تجاری سازی پژوهش‌ها گفت: در دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف، به طور مستمر پژوهش‌هایی در محدوده وسیعی از حوزه‌های نیرو، مخابرات، الکترونیک، کنترل و مهندسی پزشکی در حال انجام است. در بعضی موارد پیشنهاد از سوی دانشکده به صنایع ابلاغ می‌شود و در مواردی نیز صنایع نیاز خود را به دانشکده اعلام کرده و تمایل به همکاری دارند.

وی افزود:در مواردی که صنایع علاقمند به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های تحقیقاتی دانشکده بوده‌اند، به نتایج موفقیت آمیزی دست یافته‌ایم و در این خصوص می‌توان به همکاری موفق دانشکده مهندسی برق با شرکت کروز (بزرگترین کارخانه تولید قطعات خودرو در ایران) اشاره کرد.

وی همچنین همکاری دانشکده با وزارت نیرو را رضایت بخش دانست و یادآور شد: در مواردی که علاقمندی و احساس نیاز از سوی صنایع بوده است، پژوهش‌ها به خوبی پیش رفته و اساتید دانشکده در خصوص هدایت تحقیقات به سمت رفع نیازهای صنعت موفق بوده‌اند.

این پژوهشگر در ادامه در خصوص امکانات پژوهشی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف گفت: امکانات پژوهشی موجود در دانشکده از لحاظ نیروی انسانی در حد مطلوبی است اما با توجه به سرعت رشد تکنولوژی و نیاز به دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی مدرن در سطح بین المللی، امکان به روز کردن این تجهیزات در آزمایشگاه‌های ما با دشواری بالا روبروست. البته لازم به ذکر است که دانشکده مهندسی برق با توجه به ارتباطات قوی در حوزه بین الملل، از طریق راه‌اندازی دوره‌های مشترک دکتری با دانشگاه‌های برتر دنیا و تعریف پروژه‌های تحقیقاتی مشترک توانسته است حوزه‌های تحقیقاتی خود را به روز کرده و در سطح مراکز تحقیقاتی برجسته دنیا حفظ کند.

خلج در پایان از روند انجام پژوهش‌های دانشکده مهندسی برق ابراز رضایت کرد و افزود: چالش کمبود تجهیزات و محدودیت بودجه همیشه وجود دارد اما با وجود تمام مشکلات و کمبودها، پژوهش‌های خوبی در دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف در حال انجام است که قطعا در صورت برطرف شدن موانع و کمبودهای موجود شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه خواهیم بود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *