چرخه پژوهش را از نو خلق می‌کنیم /در پژوهش کشور خبری از لایه استراتژی و تاکتیک نیسترئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه برنامه منسجمی در پژوهش کشور وجود ندارد، گفت: موضوعات پایان‌نامه‌ها را در راستای حل چالش‌های کشور به کار می‌گیریم؛ چرخه مدیریت پژوهش به مدیریت فناوری ختم می‌شود و ما نیز چرخه را از نو اختراع نمی‌کنیم، بلکه آن را با فکر خودمان خلق می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی طهرانچی امروز(سه‌شنبه ۶ آذر) در مراسم رونمایی از سامانه پایش با اشاره به اینکه طرح پایش ملاک ارزیابی عملیاتی ما خواهد بود، تاکید کرد: ارزیابی عملکرد واحدها به این نیست که چگونه امور روزمره را گذرانده باشند بلکه چگونگی عملکرد آنها در امور تحول‌آفرین اهمیت دارد.

وی همچنین با اشاره به سخن:” علم سلطان است” و قدرت‌آفرینی علم، تاکید مقام معظم رهبری بر سامان یافتن تحقیقات را یاد آور شد و افزود: پژوهش‌ها باید در راستای مسائل اجتماعی باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: همچنین مقام عظما میفرماید مسئله افزایش تعداد دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی مبارک است اما نیاز به برنامه صحیح دارد.

طهرانچی ادامه داد: کشور پنجم از نظر رشد آموزش عالی هستیم و تا سال ۲۰۲۰ همچنان جزو ۱۰ کشور خواهیم ماند اما چنانچه کارآمدی علم را محقق نکینم جایگاه خود را از دست خواهیم داد.

وی با اشاره به گزارش‌های بنیاد بین‌المللی علم، اقتصاد دانش‌بنیان را داری ارکانی همچون دسترسی گسترده به آموزش عالی همراه با دسترسی به فناوری اطلاعات و مهارت نیروی انسانی بر شمرد و گفت:  اینها در کنار یکدیگر به رشد تحقیق توسعه، توسعه پایدار و تجاری سازی می‌انجامد.

رئیس دانشگاه آزاد همچنین ارکان دانشگاه را وجهه آموزشی، افزایش دانش کد شده (دانش مفید)، بعد فرهنگی  و قدرت حل مسئله عنوان کرد و گفت: در کشور بر وجه آموزشی تاکید شده و مبحث نسل‌های مختلف دانشگاه مطرح شده در حالیکه این موضوع نیست و اینها همه وظایف دانشگاه است.

طهرانچی با بیان این که آموزش عالی لایه استراتژی خود را از غرب میگیرد ادامه داد: در پژوهش کشورمان خبری از لایه استراتژی و تاکتیک نیست و فقط لایه اقدام مطرح است.

 وی ضمن بیان تفاوت‌های پژوهش سازمانی و پژوهش تحصیلات تکمیلی اظهار کرد: این نه روابط بین استاد دانشجو، بلکه سازمان پژوهشی است که معنا دارد و ما نیز سعی داریم در برنامه علمی این سامانه کاربست موضوعات را نیز در نظر گیریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: در این نظام استاد راهنما مدیر پروژه تلقی می‌شود.

طهرانچی ضمن انتقاد از جریان‌سازی و مدیریت فرهنگی از سوی پایگاه های همچون اسکوپوس گفت: نظام پایش از مدیریت پژوهش شروع می‌شود  و به مدیریت فناوری ختم می‌شود؛ ما نیزچرخه را از نوع اختراع نمی‌کنیم ولی آن را با فکر خودمان خلق می‌کنیم.

وی در پایان از اعلام آمادگی ۱۱۲ استاد، ۱۵۵ دانشجو و ۱۷۴ پژوهشگر در سامانه پایش خبر داد و گفت:‌ اساتید مشاوری از صنعت نیز در کنار راهنمایی  پایان‌نامه‌ها حضور خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، در سامانه پایش آزاد اسلامی هم اکنون ۹ برنامه علمی، ۹۴۴ برنامه پژوهشی، ۲۱۸ منظومه علمی، ۸۲ رهیافت و ۵۳۶۹ زمینه پژوهشی موجود است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *