چرخ جامعه بدون پژوهش لنگ خواهد ماندرئیس دانشگاه پیام نور کشور گفت: اگر بحث پژوهش مورد کم‌توجهی قرار گیرد چرخ جامعه و کار اجرایی لنگ خواهد زد برهمین اساس برای جلوگیری از این امر باید دانشگاه و پژوهش موردتوجه جدی قرار گیرد.

‌به گزارش ایسنا، آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه پیام نور کشور با حضور محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور، محمدعلی کریمی، معاون پژوهش دانشگاه پیام نور، آیت‌الله عابدینی نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین، مسئولان استانی، پژوهشگران و اساتید دانشگاه پیام نور  برگزار شد.

محمدرضا زمانی، رئیس دانشگاه پیام نور کشور در این مراسم بیان کرد: هفته پژوهش فرصت و بهانه‌ای برای تجلیل از کسانی است که در طول سال در حوزه پژوهش قدم برمی‌دارند.

وی افزود: پژوهش فعالیتی است که نیازمند هوشمندی، دغدغه، هماهنگی و پشتکار بسیار است و پژوهشگران باید در این عرصه کار مداوم داشته باشند.

زمانی تصریح کرد: وظیفه دانشگاه شناسایی نیاز جامعه و حرکت برای حل آن است و دستگاه‌های اجرایی نیز باید در این مسیر در کنار دانشگاه‌ها باشند و آن‌ها را یاری کنند.

این مسئول با اشاره به فرآیند طولانی پژوهش از ایده تا به نتیجه رسیدن و عملیاتی شدن آن عنوان کرد: پژوهش بسیار سخت‌تر از آموزش است از این‌رو در جهان دانشگاه‌ها بر اساس میزان تأثیرگذاری آن‌ها در جامعه موردسنجش قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: ما در دانشگاه به دنبال یک اقیانوس با چند سانت عمق نباید باشیم بلکه دریایی را می‌خواهیم که در کنار وسعت عمق لازم را نیز داشته باشد.

زمانی ابراز کرد: ازاین‌رو تلاش خواهیم کرد در دانشگاه پیام نور با اضافه کردن عمق به فعالیت‌های آن توانمندی‌های بالقوه را با تکیه بر پژوهش و تحقیق به بالفعل تبدیل کنیم و راه‌های تبدیل علم به ثروت را هموار سازیم.

وی با اشاره به مطرح شدن دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم بیان کرد: دانشگاه‌های نسل سوم به دنبال ارائه خدمات علمی و فناوری و دانشگاه‌های نسل چهارم نیز به دنبال تربیت نیروهای کارآفرین هستند از این رو  سیاست‌های دانشگاه پیام نور نیز به این سمت باید گرایش پیدا کند.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر چهار هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های پیام نور کشور در حال فعالیت هستند اما درصد کمی از آن‌ها به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم سوق پیدا کرده‌اند لذا باید تلاشمان برای نیل به این سمت و باز کردن گره‌های کوچک جامعه با تکیه بر پژوهش باشد.

زمانی در پایان یادآور شد: با وجود تنگناهای موجود مالی قول مساعد می‌دهیم هرجا که امکان کمک برای فعالیت‌های عرصه پژوهش وجود داشته باشد دریغ نکنیم چراکه مدیریت دانشگاه بر این باور است که دانشگاه باید در رفع نیاز جامعه موثر واقع شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم با حضور مسئولان از ۴۵ پژوهشگر برتر دانشگاه‌های پیام نور کشور، ۵ فناور برتر، ۳ نشریه برتر، ۱ مدیر آموزشگاه و ۳۰ عنوان کتاب برتر دانشگاه‌های پیام نور استان قزوین با اهدای لوح و تندیس تجلیل شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *