کمیته اخلاق در پژوهش در دانشگاه یزد تشکیل شد


کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه یزد نظر به اهمیت تضمین سلامت و رعایت اصول اخلاقی و انسانی در فرآیندها و رویه‌های اجرای آن دسته از پژوهش‌هایی که جانداران یا محیط زیست به عنوان مولفه‌های اصلی محسوب می‌شوند، تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد مهدی لطفی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد به عنوان دبیر این کمیته گفت: در فرآیند اجرای برخی پژوهش‌ها، جانداران یا محیط زیست در قالب انواع شیوه‌ها مانند مداخله، اجرای آزمون، افکار سنجی تحت تأثیر قرار می‌گیرند و از این جهت جز مهمی از اجرای پژوهش محسوب می‌شوند.

وی افزود: بدون شک پایبندی به موازین اخلاقی در حین اجرای این پژوهش‌ها یک ضرورت محسوب شده و نقش اساس در اعتمادسازی به یافته‌های پژوهشی دارد و در ارتباط با آزمودنی‌ها پژوهش‌هایی که اثبات شود در مرحله تدوین پروپوزال کدهای اخلاقی مصوب را رعایت کرده یا خواهند کرد، موفق به اخذ کد اخلاق از این کمیته خواهند شد.

به گفته وی، در بررسی این موضوع نیاز به متخصصین از حوزه‌های علوم پزشکی و زیستی، فقه، حقوق، علوم انسانی و اجتماعی و آمار است که ترکیب کمیته بر همین اساس انتخاب شده است.

یادآور می‌شود این کمیته با مجوز کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست‌پزشکی به شماره ۱۲۱۴/۱۳۹۸ به تاریخ ۲۹ اردیبهشت تشکیل شد.

دکتر قاسم بریدلقمانی، سرپرست دانشگاه یزد در ابلاغ‌هایی جداگانه دکتر حسن قاسمی مقدم (گروه حقوق و علوم سیاسی)، دکتر جواد پور روستایی اردکانی (دانشکده الهیات)، دکتر رسول روزگار (دانشکده علوم ریاضی)، دکتر محمد مهدی حیدری (گروه زیست شناسی)، دکتر محمد مبارکی (دانشکده علوم اجتماعی)، دکتر سید عباس سادات حسینی عضو هیأت علمی دانشکده بهداشت علوم پزشکی شهید صدوقی و دکتر جعفر رحمانی شمسی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد را به عنوان اعضای کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه منصوب کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *