گسترش همکاری‌ مرکز منطقه‌ای علوم و فناوری با دانشگاه خلیج‌فارس/تشریح فعالیتهای 10ساله پایگاهISCتفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری بین مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یک طرف و دانشگاه خلیج فارس در شیراز به امضاء رسید.

به گزارش ایسنا، در این نشست رؤسای دو سازمان (دکتر دهقانی رییس رایسست و سرپرست ISC و دکتر مصلح رییس دانشگاه خلیج فارس) و همچنین معاونان و مدیران دو مجموعه (دکتر صالحی و دکتر حقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری رایسست و ISC، دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC، دکتر شیرزادی معاون پژوهش و فناوری و همچنین دکتر فاتحی و دکتر باقری به ترتیب مدیر پژوهش و فناوری و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه خلیج فارس) حضور داشتند.

دکتر دهقانی رییس رایسست و سرپرست ISC  در ابتدا ضمن تشکر از مهمانان به خاطر حضور در سازمان که با هدف برقراری و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین دو طرف انجام شد، اظهار کرد: مجموعه رایسست و ISC همواره به دانشگاه خلیج فارس به عنوان یک دانشگاه تاثیر گذار و مهم در منطقه جنوب کشور و سطح ملی نگریسته و خوشحال خواهیم شد بتوانیم خدمات خود به این مجموعه را بیش از پیش ارتقا دهیم.

وی در ادامه به معرفی اجمالی هر یک از دو مجموعه رایسست و ISC پرداخت و افزود: مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) در سال 1390 و پیرو تفاهم‌نامه منعقده بین فرهنگستان علوم کشورهای جهان سوم و وزارت آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران در شیراز تاسیس شد و هدف کلی آن تامین منابع و مدارک علمی مورد نیاز دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در کشورهای واقع در منطقه شبه قاره هند تا شمال آفریقا است.

دهقانی ادامه داد: در حال حاضر تعداد عناوین نشریات غیر فارسی زبان در مجموعه بیش از 8000 عنوان است که تعداد عناوین نشریات فارسی نیز به 2200 می‌رسد که این نشریات حوزه‌های موضوعی مختلف را با نسبت‌های متفاوت پوشش می‌دهند. در حال حاضر در مجموعه حدود 4 میلیون سند علمی شامل کتاب، مقاله، طرح‌های تحقیقاتی، … وجود دارد که طبق برنامه‌ریزی به عمل آمده تا آخر سال 1397 انشاءالله این عدد به 5 میلیون برسد.

وی در ادامه به برنامه جذب دانشجویان رشته‌های علم‌سنجی و زبانشناسی رایانشی از سال 1393 اشاره کرد و افزود: جذب این دانشجویان که به صورت محدود صورت می‌گیرد، با هدف کمک به اعضای هیئت علمی و فرایندهای پژوهشی دو مجموعه صورت می‌پذیرد.

دهقانی خاطرنشان کرد: هدف نهایی ما این است که رایسست و ISC را به مراکزی برای ثبت نشریات علمی و ارزش‌گذاری نشریات، دانشگاه‌ها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام تبدیل کنیم.

دهقانی در ادامه به چگونگی تاسیس و فعالیت‌های ISC پرداخت و اظهار کرد: ISC در سال 1387 و پیرو مصوبه چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی و با تایید و همکاری آیسسکو در شیراز تاسیس شد. این پایگاه دارای یک شورای راهبری است که در آن شخصیتها و نمایندگان نهادها و وزارتخانه‌های مختلف مانند وزیر علوم، معاونان وزارتین و … عضو هستند. ضمناً یک کمیته اجرایی نیز تعریف شده است که اعضای آن از نمایندگان مناطق جغرافیایی مختلف کشورهای اسلامی انتخاب می‌شوند و تاکنون 4 عضو بین‌المللی این کمیته از سوی وزرای کشورهای مربوطه معرفی شده‌اند که عضویت آنها در جلسه آتی شورای راهبری مطرح و نهایی خواهد شد.

وی ادامه داد: اسامی مناطق نهایی شده نیز عبارت است از مالزی (نماینده کشورهای جنوب شرق آسیا)، عمان (نماینده کشورهای جهان عرب)، ترکیه و پاکستان از نمایندگان کشورهای اسلامی. ISC یکی از معدود سازمان‌هایی در کشور است که ساختار اجرایی آن نیز بین‌المللی است. هدف این پایگاه ارزش‌گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای اسلامی است.

رئیس ISC در مورد محتوای این پایگاه عنوان کرد: در حال حاضر بیش از 3000 عنوان نشریه علمی از کشورهای مختلف اسلامی در این پایگاه نمایه می‌شود. ضمناً این نشریات که به زبان‌های مختلف و عمدتاً فارسی، انگلیسی و عربی است، در پایگاه گزارش استنادی نشریات نیز از نظر کیفیت در قالب چهار چارک (Q1,Q2,Q3,Q4) سطح‌بندی می شوند.

دهقانی در مورد برخی از خدمات دیگر ISC اظهار کرد: خدمت دیگر فرآورده ثبت همایش‌های معتبر علمی است که در حال حاضر در سطح کشور انجام می‌شود و برنامه گسترش آن به همایش‌های معتبر کشورهای اسلامی را مد نظر داریم. خدمت دیگر بحث رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای اسلامی است که در آن این نهادها برای هر کشور اسلامی تحلیل و رتبه‌بندی می‌شوند. همچنین رصدخانه تولید علم نیز از فرآورده‌های بسیار کاربردی دیگر این مجموعه است که به صورت مصور و برای هر کشور اسلامی تولیدات علمی آن کشور را بر اساس استنادات دریافتی بر اساس پایگاه ISI ارزیابی و گزارش می‌کند. البته رایسست هم اطلس علم ایران را تولید کرده که تولید علمی استان‌ها و نیز مناطق مختلف ایران را بر اساس استنادها نشان می‌دهد و اطلاعات ارزشمند دیگری را به مخاطبان ارائه می‌دهد».

رئیس رایسست با اشاره به حجم گسترده تعاملات بین‌الملل به‌ویژه در مبحث تفاهم‌نامه‌ها و کارگاه‌ها به تفاهم‌نامه‌ای که اخیراً با گروه همکاری‌های اقتصادی D8 منعقد شده اشاره کرد و برنامه ISC برای تعامل با هشت کشور D8 جهت گسترش بیش از پیش جایگاه این کشورها در سهم تولیدات علمی کشورهای اسلامی و جهان را تبیین کرد.

وی یادآور شد: کشورهای D8 از نظر علمی حدود 73 درصد از تولیدات علمی کل جغرافیای کشورهای اسلامی را پوشش می‌دهند و حدود 56 درصد از کشورهای اسلامی حاضر در رتبه‌بندی‌های بین المللی از کشورهای گروه D8 هستند.

دکتر مصلح، رییس دانشگاه خلیج فارس نیز اظهار کرد: مجموعه دانشگاه خلیج فارس به دلیل نزدیکی مسافت و نیز ماهیت خدمات رایسست و ISC همواره با این دو مجموعه در تعامل بوده است و امیدواریم با حضور خود در این مجموعه شرایطی فراهم شود تا تعاملات فعلی در حوزه‌های مختلف گسترده‌تر شود.

ضمن ابراز خرسندی از فعالیت‌های صورت گرفته و موفقیت‌های کسب شده اظهار کرد: نقش رایسست در تامین اطلاعات منابع علمی و نیز جایگاه ISC در رصد تولید علم و نیز مبحث رتبه‌بندی نشریات، محققان و  نیز دانشگاه‌ها برای ما بسیار ارزشمند است و ما به خدمات مشاوره‌ای این مجموعه نیاز بسیار داریم تا بتوانیم جایگاه خود را ارتقا دهیم. خدمات این مجموعه به خصوص در مبحث رتبه‌بندی و رصد تولید علم باعث ایجاد حرکت در جامعه علمی کشور و کشورهای منطقه شده و در حقیقت علت حضور ما در این مجموعه بهره‌مندی از این خدمات به نحوی مطلوب است.

وی در ادامه ابراز علاقه کرد: در سایر حوزه‌ها نظیر انجام پروژه‌های تحقیقاتی، همکاری‌های بین‌المللی، برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها و نشست‌های علمی ملی و بین‌المللی و نیز چاپ نشریه و کتاب و موضوعات مورد علاقه دیگر نیز تعاملات گسترده‌ای با رایسست و ISC شکل گیرد.

مصلح خاطرنشان کرد: دانشگاه خلیج فارس ماموریت‌های خاصی را نیز بر عهده دارد که از آن جمله می‌توان به ماموریت این دانشگاه در افزایش رخداد واژه خلیج فارس در مقابل الفاظ سوگیرانه جعلی که بعضاً در جهان عرب استفاده می‌شود، اشاره کرد.

وی به شکل‌گیری دانشگاهی با کمک کشورهای عربی با عنوانی سوگیرانه نیز اشاره کرد و حضور دانشگاه خلیج فارس را با دارا بودن منابع اطلاعاتی غنی اسناد تاریخی خلیج فارس در این خصوص بسیار موثر قلمداد کرد.

همچنین برگزاری همایش‌های مرتبط با خلیج فارس با همکاری رایسست و ISC و نیز دسترس پذیر کردن منابع خلیج فارس در سطح بین‌الملل از موضوعات دیگر مورد علاقه طرفین بود.

بر اساس اعلام روابط عمومی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در ادامه با حضور صدا و سیمای استان فارس تفاهم‌نامه همکاری علمی، پژوهشی و فناوری به امضای رؤسای دو مجموعه رسید. این تفاهم‌نامه حاوی موضوعات متنوعی است که به عنوان نمونه‌ای از آنها می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

“نمایه‌سازی اطلاعات و آمار تولیدات پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس در پایگاه‌های اطلاعاتی رایسست و ISC”، “کمک به تبیین و تحقق شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه خلیج فارس و تعیین جایگاه این دانشگاه در بین دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی”، “همکاری با دانشگاه خلیج فارس در جهت معرفی و ورود این دانشگاه در نظام‌های بین‌المللی رتبه‌بندی”، “استفاده دانشگاه خلیج فارس از منابع و مدارک علمی الکترونیکی و چاپی موجود در رایسست بر اساس قراردادهای مربوطه”، “ارائه مشاوره و حمایت از سوی رایسست و ISC برای راه‌اندازی مرکز اطلاع‌رسانی و نیز شاخه رایسست در دانشگاه خلیج فارس”، “ارسال اطلاعات کتابشناختی مربوط به منابع مختلف علمی (نظیر کتاب‌ها، طرح‌های تحقیقاتی، …) موجود در دانشگاه خلیج فارس جهت ثبت در پایگاه‌های رایسست”، “ارسال مجموعه مقالات کنفرانس‌ها، سمینارهای ملی و بین‌المللی و متن سخنرانی‌های علمی و مجلات دانشگاه خلیج فارس با هدف ثبت در رایسست و ISC” و موارد متعدد دیگر.

ضمناً جلسات جانبی بین معاونان و مدیران دو مجموعه برگزار شد و در آن در مورد چگونگی عملیاتی‌سازی تفاهم‌نامه و نیز چگونگی بهره‌مندی دو طرف از ظرفیت‌های یکدیگر بحث و گفتگو شد. همچنین برای تسریع در عملیاتی‌سازی این تفاهم نامه مقرر شد دو طرف نمایندگان خود را به عنوان رابط اجرایی تفاهم‌نامه طی روزهای آتی معرفی کنند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *